Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
Ema Stanovská
12. septembra 2023, 14:25
Čas čítania 2:34

PRIESKUM: 70 % Slovákov utráca peniaze za zbytočnosti. Toto sú najchybnejšie nákupy mužov a žien

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Bez posedenia s priateľmi by sa zaobišlo len 13 % žien. Až 18 % mužov zas nedá dopustiť na teleshopping.

Napriek tomu, že úspory Slovákov klesajú, väčšina ľudí nemá problém utrácať za veci,
ktoré nakoniec nevyužije. Takúto skúsenosť má podľa najnovšieho prieskumu banky
365.bank až 70 % populácie. Prieskum 365.bank uskutočnila agentúra 2muse v júli 2023 na vzorke 1 008 respondentov.

Najzbytočnejším výdavkom je oblečenie, ktoré označilo o pätinu viac žien ako mužov. S kúpou odevu, ktorý si kupujúci napokon nikdy neobliekli, má skúsenosť viac ako polovica populácie (53,4 %).

9. augusta 2023, 17:33 Čas čítania 1:40 Slováci opúšťajú „mama hotel“ až vo veku 32 rokov. Pätina mladých ľudí nemá žiadne úspory Slováci opúšťajú „mama hotel“ až vo veku 32 rokov. Pätina mladých ľudí nemá žiadne úspory

Medzi najčastejšie výdavky, ktoré nie sú nevyhnutné, no zároveň ich utráca najväčšia časť Slovákov (viac ako štvrtina), patria výdavky za reštaurácie a kaviarne. Odbremeniť rodinný rozpočet je pritom podľa 365.bank jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. 


Nákupné správanie a spôsob nakupovania Slovákov a Sloveniek sa za uplynulé roky menili – počas pandémie začali výrazne viac nakupovať online. Avšak aj napriek obdobiu, keď musela veľká časť ľudí siahnuť po svojich železných rezervách, sa ich prístup k míňaniu a nakupovaniu vôbec nezmenil.

Najčastejším dôvodom neuvážených investícií do tovarov a služieb býva podľa 365.bank predpoklad, že ich skutočne využijeme (35,6 %). Ako ďalší dôvod ľudia uvádzajú skutočnosť, že sa im v danom momente tieto produkty páčili (32,3 %). Necelá pätina priznáva, že podlieha zľavám, ktoré uvádza ako hlavný dôvod zbytočných výdavkov.

Top 3 najzbytočnejšie veci

Za najzbytočnejšiu vec považuje viac ako polovica Slovákov a Sloveniek oblečenie, ktoré nenosia. Zaujímavosťou pritom je, že aj keď sa obe pohlavia na tomto type výdavku jednoznačne zhodli, označilo ho až o štvrtinu viac žien (celkovo 66 %) než mužov (39 %).

Na druhom mieste nakupovaných zbytočností je u pätiny mužov elektronika (v prípade žien len 8 %) a u necelej tretiny žien kozmetika (u mužov len 19 %).

24. augusta 2023, 20:25 Čas čítania 0:51 Slováci majú na účtoch v banke dokopy 43 miliárd eur. Až 70 % ľudí sa považuje za finančne gramotných, no máme veľký problém Slováci majú na účtoch v banke dokopy 43 miliárd eur. Až 70 % ľudí sa považuje za finančne gramotných, no máme veľký problém

Top trojicu zbytočností tvoria u oboch pohlaví bytové dekorácie (v priemere 21 % ľudí). Zaujímavosťou pritom je aj fakt, že viac mužov ako žien podlieha tzv. teleshoppingu (18 % voči 9,7 %).

Bez „pivka s kamošom“ by sme sa zaobišli

Za výdavky, bez ktorých by sme sa zaobišli, považuje najväčšia časť populácie (26,2 %) práve kaviarne či reštaurácie. U takmer štvrtiny mužov nasledujú posedenia s priateľmi (u žien len 13 %) a v prípade takmer rovnakého počtu žien sú to hračky pre deti (u mužov len 19 %).

Trojicu top výdavkov v tejto oblasti uzatvárajú náklady za výlety, dovolenky či festivaly, na ktorých sa zhodujú obe pohlavia (v priemere 15,6 % populácie).

Riešením je stanovenie limitu

Banka odporúča nákupy vopred plánovať a vyhnúť sa tak impulzívnemu míňaniu. Ideálne je stanoviť si mesačný limit, ktorý neprekročíme.


„Nákupy by sme si mali vopred premyslieť a neriadiť sa aktuálnym psychickým rozpoložením. Ide napríklad o situácie, keď si týmto spôsobom chceme urobiť radosť, zahnať smútok alebo vyplniť voľný čas. Môže sa to stať výnimočne, ale všeobecne platí, že ak si chceme zadovážiť čokoľvek, riadne si to premyslime,“ odporúča Linda Valko Gáliková, Head of PR 365.bank.

Recept na „zdravé nakupovanie“ je pomerne jednoduchý – plánovať a odkladať si priebežne. „Vďaka tomu máme dostatok času na zváženie, či danú vec skutočne potrebujeme. Ak si aj niečo doprajeme, mali by sme mať stanovený maximálny limit, ktorý neprekročíme. Platí aj to, že v zľavách je vhodné kupovať len tie veci, ktoré by sme si zadovážili aj mimo nich,“ dodáva Gáliková.

Dve tretiny ľudí nenakupujú zodpovedne

Podľa jej slov by sme nemali podliehať ani rôznym marketingovým kampaniam, reklamám či ponukám influencerov. Naproti tomu podľa prieskumu 365.bank k nákupom pristupuje zodpovedne len necelá tretina populácie, ktorá uvádza, že investície do vecí a služieb si plánuje a kupuje len to, čo naozaj potrebuje.

19. februára 2024, 9:30 Čas čítania 4:17 Kedysi podával lopty futbalistom, dnes má luxusnú vodku, ktorú propaguje aj Jake Paul. Ako sa z mladíka stal milionár? Kedysi podával lopty futbalistom, dnes má luxusnú vodku, ktorú propaguje aj Jake Paul. Ako sa z mladíka stal milionár?

V súvislosti s nákupom oblečenia je pritom vhodné urobiť si revíziu šatníka, zistiť, čo
skutočne potrebujeme, a až následne rozumne nakúpiť také kusy odevu, ktoré nám
chýbajú a zároveň ich ľahko dokážeme zladiť s ďalšími kusmi zo svojho šatníka.

Ideálnym spôsobom, ako prísť k oblečeniu, môžu byť tiež rôzne swapy (vymieňanie oblečenia) a secondhandové obchody. Prípadne si môžeme radšej kúpiť menej, ale kvalitných vecí za viac peňazí, ktoré nám vydržia celé roky. Rozumným nakupovaním oblečenia sa zároveň správame udržateľne a ekologicky, a tak šetríme nielen svoju peňaženku, ale aj životné prostredie.

Domov
Zdieľať
Diskusia