Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
Ema Stanovská
9. augusta 2023, 17:33
Čas čítania 1:40

Slováci opúšťajú „mama hotel“ až vo veku 32 rokov. Pätina mladých ľudí nemá žiadne úspory

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Mladých Slovákov od vlastného bývania odrádzajú vysoké hypotéky, absencia štátnych nájomných bytov, ale aj nízka tradícia bývať v podnájme.

Generácia slovenských mileniálov uprednostňuje „mama hotel“, teda bývanie u rodičov. Potvrdzuje to aj posledný prieskum Eurostatu, z ktorého vyplýva, že mladí Slováci už dlhodobo opúšťajú rodičovské hniezdo v priemere až okolo tridsiatky.

Dôvodom, že ostávajú dlhšie u rodičov, môže byť aj dostupnosť hypoték, absencia štátnych nájomných bytov či nízka tradícia bývať v podnájme.

Slovenská mládež zaostáva ďaleko za priemerom všetkých krajín Európskej únie vo výške veku pri odchode od rodičov. Zatiaľ čo európsky vekový priemer je pri mladých ženách 25,5 roka a u mužov 27,4 roka, Slovenky opúšťajú domovy v priemere vo veku 29,5 roka a muži ešte neskôr – až vo veku 32 rokov.

Z „mama hotela“ odchádzajú vo vyššom veku už len Chorváti (33-roční). Na prvej priečke v osamostatnení sú Fíni, ktorí opúšťajú rodičovské hniezdo už ako 21-roční.

Pätina mladých ľudí si nesporí vôbec

O bývanie, náklady naň a zväčša aj o stravu mladých sa dlhý čas od skončenia štúdia starajú rodičia. Napriek tomu, že o náklady majú študenti väčšinou postarané, zo svojich zárobkov si odkladajú relatívne málo. A približne pätina mladých ľudí si nesporí vôbec.

15. novembra 2023, 9:00 Čas čítania 2:36 Hypotéky môžu byť ešte drahšie. V prípade vyššieho zdanenia bánk by nemuselo dostať úver až 20-tisíc Slovákov Hypotéky môžu byť ešte drahšie. V prípade vyššieho zdanenia bánk by nemuselo dostať úver až 20-tisíc Slovákov

Keď si sporia, sú to pomerne nízke sumy. Viac ako polovica z nich (55 %) je schopná odložiť si mesačne len sumu vo výške do 100 eur. Tretina z nich uvádza ako dôvod príliš nízky príjem a 17 % nepovažuje sporenie za dôležité. Približne 6 z 10 ľudí vo veku do 30 rokov má na účte úspory vo výške do päťtisíc eur.

Bývanie je pre mladých menej dostupné

„Mladí ľudia by mali začať sporiť, len čo si nájdu brigádu alebo svoje prvé zamestnanie. Veľkou výhodou v dospelosti je, ak im počas života šetrili už ich rodičia. Suma, ktorú by si mesačne mali mladí odkladať na sporenie a investovanie, samozrejme, závisí od ich príjmov, ale ak majú o bývanie či stravu postarané u rodičov, bolo by dobré, aby predstavovala aspoň polovicu ich mesačného platu,“ uvádza Linda Valko Gáliková, vedúca PR v 365.bank.

Vďaka nasporeným peniazom sa môžu skôr osamostatniť a ísť buď do podnájmu, alebo požiadať o hypotekárny úver. Výhodou je aj to, ak sú žiadatelia dvaja. Dôvodom, prečo mladí ľudia odchádzajú neskôr od rodičov, je pritom viacero. Okrem dobrovoľného rozhodnutia zotrvať s rodinou dlhšie zohráva úlohu aj skutočnosť, že aktuálne je bývanie pre mladých menej dostupné ako napríklad pred 10 alebo 15 rokmi.

Hypotéky v plnej výške ceny bývania sú už minulosťou a človek potrebuje mať vlastné úspory aspoň vo výške 20 % z ceny nehnuteľnosti. Príčinou neskoršieho opustenia rodinného hniezda je aj absencia štátnych sociálnych nájomných bytov, ako aj nízka tradícia súkromného nájomného bývania.

Domov
Zdieľať
Diskusia