Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
12. septembra 2023, 19:10
Čas čítania 1:01

Zásahový tím začal s elimináciou problémových medveďov. V týchto oblastiach si môžu vydýchnuť

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Zásahový tím odstránil nebezpečné šelmy, ktoré ohrozovali obyvateľov a spôsobovali škody.

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR odstránil v uplynulých dňoch problémových jedincov v Turci i pod Poľanou. TASR o tom v utorok informovala hovorkyňa ochranárov Kristína Bocková.


Dodala, že v Sučanoch v okrese Martin sa v sobotu (9. 9.) na eliminácii podieľalo miestne poľovné združenie. Vedúci Zásahového tímu Západ Marek Veverica uviedol, že pohyb tohto jedinca monitorovali od júna. Viac ako 160 kilogramov ťažký samec spôsoboval opakovane škody predovšetkým na hospodárskych zvieratách, ovocných stromoch a kríkoch.


Hovorkyňa potvrdila, že počas druhého septembrového víkendu odstránili aj problémového medveďa v lokalite Kalinovec pri obci Očová vo Zvolenskom okrese. Mladý samec s váhou takmer 80 kilogramov túto lokalitu pravidelne navštevoval aj v denných hodinách. „Zvykol si na blízkosť ľudí a nereagoval na vyháňanie svetelnými a zvukovými zariadeniami,“ zdôraznil vedúci Zásahového tímu Juh Jaroslav Slašťan. Doplnil, že svojím správaním bezprostredne ohrozoval zdravie a bezpečnosť miestnych obyvateľov.

Zrážka s autom

Ochranári zaznamenali aj usmrtenie medveďa na ceste v smere z Mošoviec na Diviaky pri obci Turčiansky Michal v okrese Turčianske Teplice. Bocková priblížila, že to bol jedinec, ktorý začiatkom júla tohto roka napadol mladého muža na farme v Háji. Zrážka s autom bola približne vo vzdialenosti 1,5 kilometra od tejto farmy. „Túto skutočnosť pri spracovaní kožušiny potvrdil aj preparátor, ktorý našiel zahojené rany na dvoch miestach po vpichnutí ostrým predmetom,“ zdôraznila.


V územnej pôsobnosti Správy Chránenej krajinnej oblasti Poľana počas víkendu privolali zásahový tím aj k prípadu usmrteného medveďa v katastrálnom území Čerín v Banskobystrickom okrese. „Veterinár potvrdil smrť spôsobenú strelnou zbraňou a prípad vyšetruje polícia,“ spomenula hovorkyňa.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Unsplash/Zdeněk Macháček/voľne na použitie
Domov
Zdieľať
Diskusia