Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
27. septembra 2023, 13:12
Čas čítania 1:47

Trnavská pôrodnica krúti hlavou, priamo pod oknami sa jej rozložil cirkus. Nechcú ho tam, no všetci sú bezmocní

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Nemocnica s cirkusom nesúhlasí, zakázať jeho prevádzku však v kompetencii nemá.

Trnavská fakultná nemocnica nesúhlasí s cirkusom, ktorý sa vybalil na pozemkoch v súkromnom vlastníctve v jej areáli. Oslovila orgány štátnej správy i samosprávy, podľa hovorcu Mateja Martoviča však zistila, že nemajú v kompetencii zákaz prevádzky cirkusu na pozemkoch v súkromnom vlastníctve. Spoločnosť, ktorej patria, nepovažuje cirkus za akékoľvek ohrozenie nemocnice a jej prevádzky.

Cirkus pod oknami pôrodnice

Cirkus sa v utorok 26. septembra začal rozkladať v blízkosti pavilónu neurológie, kožného a novorodeneckého oddelenia. Ide o pozemky, ktoré pred časom predalo bývalé vedenie FN developerskej spoločnosti a tá deklarovala záujem postaviť tam obchodné centrum. Doteraz k výstavbe nedošlo.


„Vystúpenia avizuje od stredy 27. septembra do nedele 1. októbra,“ povedal hovorca Martovič. Takáto prevádzka v blízkosti hospitalizovaných pacientov je z pohľadu nemocnice neetická. FN poukazuje aj na možný zápach zo zvierat, zvýšenie hlučnosti, zhoršenie dopravnej a parkovacej situácie.

„Nemáme dosah na zákaz prevádzky, keďže ide o súkromný pozemok spoločnosti Istrofinal,“ uviedol Martovič. Vedenie FN Trnava sa podľa neho snažilo vyriešiť situáciu a zabrániť akcii. „Komunikácia so zástupcami firmy i s prevádzkarom cirkusu neviedla k racionálnemu riešeniu,“ konštatoval hovorca.

Nemocnica sa obrátila na úrady aj políciu 

Keď vedenie FN Trnava riešilo problém v rámci legislatívnych noriem, zistilo, že neexistuje žiadna, ktorá by zakázala prevádzku cirkusu na súkromnom pozemku. Podobne to zhodnotila aj vedúca komunikačného odboru trnavskej radnice Zuzana Hrinková Siebenstichová.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

„Cirkus má voči mestu oznamovaciu povinnosť, čo si splnil. Na súkromných pozemkoch nemáme kompetenciu takúto činnosť zakázať,“ dodala. FN vec komunikovala aj mestskou políciou, úradom verejného zdravotníctva, veterinárnou a potravinovou správou, s ministerstvom zdravotníctva.

„Ani jeden orgán nemá právomoc na obmedzenie prevádzky cirkusu. Z nášho pohľadu je veľmi smutné, že za vidinou finančného zisku sa neberie do úvahy záujem pacientov a poslanie nemocnice,“ doplnil hovorca FN.


Predseda predstavenstva spoločnosti Istrofinal, a. s., Slavomír Bodis v reakcii uviedol, že keď ich cirkus Francesko Jung oslovil, nevideli problém v krátkodobom prenájme v súčasnosti nevyužívaných pozemkov. „Naša spoločnosť neposudzovala žiadnym spôsobom a ani nie je oprávnená posudzovať, či môže byť tam umiestnený, toto je vecou cirkusu a príslušných orgánov. Podľa vedomostí našej spoločnosti ako vlastníka pozemkov, cirkus týmito povoleniami disponuje,“ uviedol.


K vyjadreniam FN doplnil, že spoločnosť nepovažuje umiestnenie cirkusu na jej pozemkoch za akékoľvek ohrozenie nemocnice a jej prevádzky. „Pre takýto záver neexistuje žiaden dôvod a naša spoločnosť taký dôvod nepozná,“ konštatoval Bodis. Disponuje informáciami, že ide o seriózneho prevádzkovateľa cirkusu, ktorý je profesionálny, udržuje poriadok a nespôsobuje hluk a ani iné rušivé vplyvy v mieste prevádzkovania.

7. apríla 2024, 1:53 Čas čítania 1:10 KOMENTÁR: Má zmysel zostať na Slovensku, keď vyhral Pellegrini? KOMENTÁR: Má zmysel zostať na Slovensku, keď vyhral Pellegrini?

„Prevádzkovateľ oslovil vedenie FN ohľadom svojho zámeru a mal záujem o korektné vzťahy s nemocnicou počas prevádzky cirkusu v Trnave,“ doplnil. Spoločnosť nepredpokladala, že by krátkodobé umiestnenie cirkusu mal byť problém pre susediacu nemocnicu, objekty nemocnice sú podľa Bodisa v značnej vzdialenosti od umiestnenia cirkusu.

Domov
Zdieľať
Diskusia