Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
12. januára 2024, 10:10
Čas čítania 1:42

Robert Kaliňák reaguje na protivládne protesty. Tvrdí, že ide o právo opozície vyjadriť opačný názor

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Kaliňák zdôraznil, že cieľom novely je, aby Trestný zákon nebol zneužívaný, tak ako to bolo doteraz.

Minister obrany Robert Kaliňák vníma protesty proti novele Trestného zákona ako prirodzený prejav opozície, ktorá vyjadruje opačný názor, ako má vláda. Tvrdí, že zmeny, proti ktorým sú vedené, vláda vopred avizovala v predvolebnom programe a musí splniť svoje sľuby voličom.

Poslanec Národnej rady SR Juraj Krúpa podotkol, že víťazstvo vo voľbách neznamená, že si vláda môže robiť, čo chce. Občania podľa neho dávajú účasťou na protestoch najavo, že si neželajú likvidáciu štátu. Uviedli to vo štvrtkovej diskusnej relácii TV JOJ Na hrane.

Obrovské zmeny v Trestnom zákone

Kaliňák zdôraznil, že cieľom novely je, aby Trestný zákon nebol zneužívaný, tak ako to bolo doteraz. Na margo avizovaného vystúpenia prezidentky k tejto téme v parlamente uviedol, že by bol rád, keby sa bola ozvala, keď boli vo väzbe držaní ľudia, ktorí tam byť nemali.

Kaliňák zároveň odmieta kritiku opozície o „valcovaní“ legislatívneho procesu, keď chce prijať novelu v skrátenom legislatívnom konaní. Podotkol, že bývalá vláda prijala v skrátenom legislatívnom konaní historicky najväčšie množstvo zákonov.


Krúpa vládu za novelu opakovane skritizoval. Nesúhlasí so skracovaním premlčacej lehoty, so znižovaním trestov za ekonomickú trestnú činnosť či s rušením Úradu špeciálnej prokuratúry. Odmietol argumenty vlády, že úpravou dĺžky trestov sa zníži počet ľudí vo väzniciach. Podotkol, že takých odsúdených sú vo väzniciach len desiatky. Vláda podľa jeho slov novelu pripravila len pre vybraných ľudí.

Reorganizácia NAKA

V diskusii sa dotkli aj zmien v štruktúre Národnej kriminálnej agentúry, ktoré avizoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Krúpa, ktorý v tejto súvislosti požiadal o zvolanie mimoriadneho zasadnutia parlamentného brannobezpečnostného výboru, je presvedčený, že takéto zmeny by malo robiť vedenie polície, nie minister. „Je to politická objednávka nejakým spôsobom rozbiť Naku,“ skonštatoval. Predpokladá, že výbor nebude uznášaniaschopný.


Kaliňák reagoval, že podľa zákona musí reformu urobiť minister, pretože riadi Policajný zbor. Podotkol, že na úrade Prezídia Policajného zboru aktuálne pracuje veľké množstvo policajtov, ktorí preto chýbajú v regiónoch. „Teraz nemá kto robiť, lebo každý je NAKA,“ poznamenal. Dodal, že v tejto súvislosti je lepšie počkať si na to, čo Šutaj Eštok predstaví. „Nekritizoval by som to dopredu,“ doplnil.

Prezidentské voľby 

Ak by bol líder Hlasu-SD Peter Pellegrini zvolený za prezidenta, Kaliňák nevidí problém v ďalšom fungovaní strany. „Hlas je dostatočne etablovaná a suverénna strana, aby vedela urobiť úkony, ako sa prispôsobiť výsledkom volieb,“ povedal. Je však podľa neho priskoro riešiť takéto otázky.


Krúpa v súvislosti s voľbami nového predsedu strany SaS uviedol, že by bol rád, ak by funkciu zastával Branislav Gröhling alebo Marián Viskupič. To, koho bude voliť, špecifikovať nechcel. „Možno pribudnú ďalší kandidáti, priestor je otvorený,“ doplnil. Zároveň poznamenal, že ide o vnútrostranícky proces, ktorý by nerád komentoval bližšie.

Domov
Zdieľať
Diskusia