Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
8. februára 2024, 17:31
Čas čítania 1:17

Falšovanie oblečenia prinieslo slovenským podnikateľom veľké straty. Prišli o viac ako 100 miliónov eur

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Falšovanie oblečenia pripravilo slovenských podnikateľov o 107 miliónov eur.

Slovensko zaznamenalo ročnú stratu 7,7 % zisku z predaja odevov, celkovo za 107 miliónov eur. Ušlý zisk mal za následok stratu zamestnania pre približne 1 934 Slovákov počas rokov 2018 až 2021. Informovala o tom Jana Záchenská z Úradu priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR s odkazom na štúdiu Úradu EÚ pre duševné vlastníctvo zverejnenú v januári 2024 pod názvom Hospodársky vplyv falšovania v odevnom, kozmetickom a hračkárskom priemysle v EÚ.

Záchenská priblížila, že hračkársky priemysel na Slovensku zaznamenal ušlý zisk 11,4 %, čo predstavovalo stratu až osem miliónov eur. V prípade kozmetických výrobkov možno hovoriť o 39-miliónovej strate (strata zisku 6,7 %) a úbytku pracovných miest pre 201 osôb na Slovensku.

Odhaduje sa podľa štúdie, že odevný priemysel v rozmedzí rokov 2018 až 2021 prišiel v EÚ ročne o príjmy vo výške takmer 12 miliárd eur, čo predstavuje 5,2 % ušlého zisku z predaja odevov v EÚ. V dôsledku ušlého zisku z falšovania stratilo prácu v odevnom priemysle 160-tisíc osôb, pričom najviac postihnutými trhmi boli Nemecko a Taliansko.

10. februára 2024, 17:00 Čas čítania 0:59 GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity

Odhadovaný ročný ušlý zisk z predaja kozmetických prípravkov v dôsledku falšovania v EÚ predstavuje tri miliardy eur. V absolútnych číslach bol najviac postihnutý francúzsky kozmetický priemysel, ktorý zaznamenal ušlý zisk z ročného predaja 800 miliónov eur. Strata pracovných miest v kozmetickom odvetví v EÚ sa odhadla na takmer 32-tisíc osôb.

Falšovanie je vážnym hospodárskym problémom

Hoci je hračkársky priemysel z uvedených troch analyzovaných odvetví najmenší, trpí najvyšším podielom ušlého zisku v dôsledku falšovania, až 8,7 %, čo zodpovedá výške jednej miliardy eur a zníženiu počtu zamestnancov v tomto odvetví o 3 600 osôb. Nemecký hračkársky priemysel absorboval tretinu ušlého zisku v dôsledku prítomnosti falšovaných hračiek v EÚ.

Straty v miliardách eur a tisícoch pracovných miest podľa nej ukazujú, že falšovanie nie je len morálnym, ale aj vážnym hospodárskym problémom. Je dôležité, aby sa členské štáty a EÚ ako celok zamerali na posilnenie opatrení na boj proti falšovaniu a na ochranu duševného vlastníctva, čo môže pomôcť minimalizovať budúce straty a zachovať konkurencieschopnosť týchto odvetví.

Ilustračný obrázok.
Ilustračný obrázok. Zdroj: Finančná správa
Domov
Zdieľať
Diskusia