Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
Samuel Valent
16. marca 2024, 11:33
Čas čítania 0:55

Slováci z proruského združenia Brat za brata išli „kontrolovať“ voľby na Krym. Slúžia tým Putinovi, tvrdí odborník

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené
Slováci z proruského združenia Brat za brata išli „kontrolovať“ voľby na Krym. Slúžia tým Putinovi, tvrdí odborník
Zdroj: Facebook/Brat za brata

Rusko podľa odborníka v súčasnej situácii nespĺňa ani základné kritériá potrebné na medzinárodné pozorovanie volieb.

Členovia proruského združenia Brat za brata, ktoré je napojené na Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Bratislave, budú prítomní pri voľbách na Kryme. Chcú vraj kontrolovať priebeh hlasovania a sčítavania hlasov, informuje facebooková stránka Hoaxy a podvody, ktorá kedysi patrila pod Políciu SR.

„Prítomnosť týchto osôb práve na ukrajinskom Kryme poukazuje nielen na ich cynizmus, ale aj na zjavné prepojenie na ruské orgány a propagandu. Takáto priama angažovanosť slovenských občanov na danom akte je jedným z množstva dôkazov hybridného pôsobenia Ruska na Slovensku, tentoraz aj s medzinárodným presahom,“ vyjadrili odborníci na dezinformácie v príspevku.

Podľa medzinárodného pozorovateľa Rasťa Kuželu z organizácie MEMO 98, súkromné osoby bez predchádzajúcich skúseností s volebným pozorovaním legitimizujú volebný proces a slúžia súčasnému režimu v Rusku tým, že sa zúčastňujú na voľbách. „Rusko podľa mňa v súčasnej situácii nespĺňa ani základné kritériá potrebné na medzinárodné pozorovanie volieb,“ vyjadril znepokojenie.

8. apríla 2024, 19:00 Čas čítania 8:10 Ako Rusi fanatizujú ukrajinské deti na okupovaných územiach a robia z nich zabijakov Ako Rusi fanatizujú ukrajinské deti na okupovaných územiach a robia z nich zabijakov

„Pred domácim publikom sa však súčasný režim pokúša prezentovať situáciu ako ‚business as usual‘, čiže ak v minulosti ľudia videli, že na voľbách boli medzinárodní pozorovatelia, prečo im ich nedať aj na tieto voľby. Ide však o falošných volebných pozorovateľov – to sú takí, ktorí majú buď vytvárať akúsi protiváhu k aktivitám a správam legitímnych pozorovateľov, alebo ako v tomto prípade, ich aktivity skôr simulovať či suplovať,“ vyjadril sa Kužela. 

Podľa neho nejde len o to, že voľby môžu byť sfalšované, ale volebné pozorovanie môže byť aj nástrojom na manipulovanie verejnej mienky.

Domov
Zdieľať
Diskusia