Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
19. marca 2024, 21:07
Čas čítania 1:05

Rusko bude schopné napadnúť NATO už v roku 2026, tvrdí poľský prezident Duda. Európske krajiny majú pár rokov na hromadenie zásob

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Poľský prezident Andrzej Duda sa odvoláva na správu nemeckých expertov.

Rusko by mohlo byť vojensky schopné napadnúť členské štáty NATO už v roku 2026 alebo 2027, varoval v utorok poľský prezident Andrzej Duda, pričom sa odvolával na správu nemeckých expertov.

„Prichádzajú nové správy a nedávno som videl jednu od nemeckých expertov, v ktorej sa hovorí, že možno už v roku 2026 alebo 2027 bude (ruský prezident Vladimir) Putin, keď postaví svoju ekonomiku na vojnový základ, disponovať takou vojenskou silou, že bude schopný zaútočiť na NATO,“ uviedol Duda pre americkú televíziu CNBC.


V rozhovore zároveň obhajoval svoj nedávny návrh zvýšiť požadovanú hranicu výdavkov členov NATO na obranu z dvoch na tri percentá hrubého národného produktu. „Z môjho pohľadu je to otázka zdravého rozumu,“ poznamenal.

Krajiny majú pár rokov na zhromaždenie munície

Ako pokračoval, európske krajiny majú dva-tri roky, počas ktorých môžu robiť potrebné prípravy vrátane hromadenia zásob munície a výroby zbraní, „aby sa čo najviac zvýšila bezpečnosť Európy..., aby k (ruskej) invázii nedošlo“.


Zbrojiť je podľa neho potrebné preto, aby NATO napokon nemuselo bojovať. „Ide o to, aby sme vytvorili taký odstrašujúci prostriedok, ktorý zabezpečí, že nebudeme napadnutí. O to ide, pretože nikto z nás nechce vojnu,“ dodal poľský prezident.


Spojené štáty vyzval, aby naďalej pokračovali v podpore Ukrajiny. Duda varoval, že v prípade, že sa ruské sily nepodarí zastaviť na Ukrajine, do vojny sa budú musieť zapojiť aj vojaci USA.


„Túto ruskú agresiu treba zastaviť za každú cenu. Ak sa nezastaví, tak sa to prevalí a potom sa obávam, že americké peniaze nebudú stačiť na zastavenie Ruska, budú musieť zasiahnuť americkí vojaci a to nikto nechce,“ povedal poľský prezident s tým, že všetky finančné aj vojenské prostriedky poskytnuté Kyjevu zabraňujú ruskému víťazstvu.

 Andrzej Duda.
Andrzej Duda. Zdroj: Wikipedia / Lukas Plewnia
Domov
Zdieľať
Diskusia