Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
Eva Thonhauserová
24. júla 2024 o 18:17
Čas čítania 1:11

Slováci sa zhoršili v pití alkoholu. Podľa WHO v súčasnosti pije alkohol 74 percent Slovákov nad 15 rokov

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

V priemere vypije Slovák 10,5 litra čistého alkoholu ročne.

  • Počet Slovákov pijúcich alkohol za posledných desať rokov stúpol. Vyplýva to z najnovšej správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), o ktorej v stredu informovalo Centrum pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) v Bratislave.
  • Podľa WHO v súčasnosti pije alkohol 74 percent Slovákov nad 15 rokov.
  • Oproti roku 2014 počet ľudí pijúcich alkohol na Slovensku narástol o osem percent, pričom počet pijúcich mužov je vyšší ako počet pijúcich žien.

Prečo je to dôležité: Nárast počtu Slovákov pijúcich alkohol má vážne zdravotné aj spoločenské dôsledky. Zvýšené povedomie o negatívnych zdravotných dosahoch môže pomôcť pri prevencii a liečbe alkoholizmu.

Citát: „V súčasnosti máme na Slovensku 82 percent pijúcich mužov, čo je obrovské množstvo (...). U žien je počet pijúcich o niečo nižší, ale v čase ich počet tiež stúpa,“ uviedla klinická psychologička Zuzana Kamendy.


Širší kontext: Množstvo alkoholu, ktoré vypijú Slováci za rok, však podľa správy WHO za posledné obdobie kleslo. V prepočte na čistý alkohol vypije jeden Slovák 10,5 litra, kým pred desiatimi rokmi to bolo takmer 12 litrov. V rámci Európy ide o priemernú hodnotu. Štatistiku vedú Rumuni so 17 litrami za rok a za nimi Česi s 13,3 litra.


Slovensku však patrí v rámci Európy šieste miesto, pokiaľ ide o priame úmrtia v dôsledku pitia alkoholu. Takmer osem percent úmrtí je spôsobených vplyvom alkoholu. Patria sem tragické nehody, zranenia či utopenia v dôsledku pitia alkoholu, ale aj alkoholická choroba pečene a intoxikácie. Riaditeľ CPLDZ Ľubomír Okruhlica zdôraznil, že to odráža charakter pitia na Slovensku, ktorý je podľa jeho slov výrazne nárazový.


Prispieva k tomu údajne aj fakt, že Slováci podľa správy WHO preferujú pri pití liehoviny. Okruhlica doplnil, že tie sú z hľadiska rizika úmrtia, či už toxickým vplyvom na pečeň, alebo otravou alkoholom, veľmi nebezpečné. Slovensko zároveň patrí medzi krajiny, kde alkohol najviac prispieva k znižovaniu počtu rokov života prežitých v zdraví.

Domov
Zdieľať
Diskusia