Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
23. apríla 2023, 9:23
Čas čítania 1:43

Syn hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova tvrdí, že bojoval v radoch vagnerovcov na Ukrajine. Kontakt mu vraj pomohol nadviazať otec

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Nikolaj Peskov tým potvrdil predchádzajúce vyjadrenie šéfa Vagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina. Skutočné dôkazy však chýbajú.

Syn hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova v sobotu vyhlásil, že bojoval vo vojne na Ukrajine v radoch ruskej žoldnierskej skupiny vagnerovcov. Potvrdil tak predchádzajúce vyjadrenie šéfa Vagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina.


Informovala o tom agentúra DPA, ktorá však zároveň varovala, že pravdivosť tvrdenia o účasti Peskovovho syna v bojoch na Ukrajine zatiaľ nebola dokázaná.


Tridsaťtriročný syn dlhoročného hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova Nikolaj Peskov, ktorý vystupuje aj pod menom svojho nevlastného otca ako Nikolaj Choles, v minulosti dlhodobo žil vo Veľkej Británii.

Pomohol mu jeho otec

V sobotňajšom rozhovore pre ruské bulvárne noviny Komsomolská pravda (KP) Nikolaj Peskov tvrdil, že sa rozhodol zapojiť do „špeciálnej vojenskej operácie“, ako Rusko nazýva svoju agresívnu vojnu voči Ukrajine, pretože to považoval za svoju povinnosť. V tomto rozhodnutí ho údajne podporili aj členovia jeho najbližšej rodiny.


Jeho otec mu podľa jeho slov pomohol nadviazať kontakt s Vagnerovou skupinou, v ktorej radoch po absolvovaní trojtýždňového výcviku bojoval na Ukrajine na základe kontraktu. Nevysvetlil pritom, prečo nepôsobil v rámci regulárnych jednotiek ruskej armády.


Nikolaj Peskov v rozhovore pre KP okrem toho tvrdil, že v radoch vagnerovcov bojoval pod iným menom, ktoré však odmietol prezradiť. Pochválil sa tiež, že dostal vyznamenanie za odvahu.


Šéf vagnerovcov v piatok podľa servera Meduza vyhlásil, že Peskovov syn, ktorého nemenoval, bojoval na Ukrajine v radoch jeho súkromnej vojenskej skupiny. Podľa jeho vyjadrenia syn hovorcu Kremľa slúžil „po kolená v blate a výkaloch“ ako obyčajný príslušník delostreleckej jednotky operujúcej vo východoukrajinskej Luhanskej oblasti.


Podľa Prigožina bol Peskov mladší na Ukrajine šesť mesiacov, počas ktorých preukázal „odvahu a hrdinstvo“, a v súčasnosti je na dovolenke. Prigožin tiež tvrdil, že to bol on, kto poradil Dmitrijovi Peskovovi, aby svojho syna poslal radšej medzi vagnerovcov než do regulárnej ruskej armády.

Nepotvrdili to žiadne dôkazy

Tvrdenia o zapojení syna Dmitrija Peskova do vojny na Ukrajine, o ktorých informovali ruské štátne médiá, však Prigožin ani Peskov mladší nepodložili žiadnymi dôkazmi. K celej záležitosti sa dosiaľ nijako nevyjadril ani samotný hovorca Kremľa.


Na jeseň 2022 sa Nikojalovi Peskovovi dovolal jeden zo spolupracovníkov väzneného ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného, ktorý sa vydával sa člena vojenskej odvodovej komisie. Peskov mladší počas telefonátu vyhlásil, že na Ukrajinu určite bojovať nepôjde.


Kritici toto jeho vyjadrenie vnímali ako dôkaz toho, že synovia príslušníkov ruskej elity sú od nasadenia do špeciálnej vojenskej operácie chránení. Tento názor zastáva aj samotný Prigožin, podľa ktorého sa deti väčšiny príslušníkov ruskej elity vyhýbajú nasadeniu do vojny, pretože „ich rodičia ukrývajú“.


V sobotňajšom rozhovore pre KP Nikolaj Peskov (Choles) vysvetlil svoje vyjadrenie, ktoré zaznelo počas telefonátu s Navaľného spolupracovníkom, tým, že „bol nervózny“, keďže sa už v tom čase pripravoval na nasadenie na Ukrajine.

Domov
Zdieľať
Diskusia