Vedci aktuálne skúmajú teplotu výbuchu.
Podivuhodná kozmická explózia, ktorú zachytili teleskopy astronómov, sa odohrala takmer 8 miliárd svetelných rokov od Zeme. Jas explózie je až trojnásobne silnejší, než astronómovia zaznamenali pri padaní hviezd do supermasívnych čiernych dier, píše CNN.
Podľa odborníkov môže byť kozmický výbuch spôsobený narušením supermasívnej čiernej diery obrovským oblakom plynu alebo prachu. Daný oblak pritom môže byť tisíckrát väčší než Slnko.
A team of astronomers led by researchers at @unisouthampton have discovered the largest cosmic explosion ever witnessed. 💥
— Royal Astronomical Society (@RoyalAstroSoc) May 12, 2023
Known as AT2021lwx, it is more than 10x brighter than any known supernova. The research is published in Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. pic.twitter.com/LWaX4mbuWx
Zaujímavá je nielen intenzita kozmického výbuchu, ktorý je 10-krát jasnejší ako supernova či iná známa explodujúca hviezda – ale aj jeho dĺžka trvania. Astronómovia tento jav pozorujú totiž už tri roky. Prvýkrát ho zaznamenali ešte v novembri 2020.
„Explóziu sme spozorovali náhodou, keď sme hľadali určitý typ supernovy,“ vyjadril sa pre CNN astronóm vedúci štúdiu o explózii Philip Wiseman. Dodal, že väčšina explózií žiari len niekoľko mesiacov, kým sa stratia z dohľadu. Fakt, že trvá už viac než dva roky, z neho robí veľmi nezvyčajný jav.
Vedci zistili, že najjasnejší kozmický výbuch, aký kedy zaznamenali, je takmer 100-krát jasnejší než všetkých 100 miliárd hviezd našej galaxie dohromady. Astronómovia sa aktuálne pokúšajú jav preskúmať detailnejšie a zistiť teplotu výbuchu.
„Najskôr sme si mysleli, že toto vzplanutie môže byť výsledkom toho, že čierna diera pohltí prechádzajúcu hviezdu. Naše modely však neskôr ukázali, že čierna diera by musela pohltiť 15-násobok hmotnosti Slnka, aby dokázala žiariť takto dlho,“ povedal ďalší vedec skúmajúci explóziu Matt Nicholl. Doplnil, že ide o veľmi neobvyklý jav, a preto musia prísť na to, prečo práve pri konkrétnej čiernej diere nastala takáto intenzívna explózia.