Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Aneta Gospičová TASR
15. mája 2023, 21:11
Čas čítania 0:40

Slovenským dôchodcom štát zvýšil špeciálny príspevok o 50 €. Tieto tri kategórie dôchodcov majú nárok po dvojnásobnom zvýšení

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Novela zákona bude účinná od 1. júla tohto roka.

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala v pondelok novelu zákona o dotáciách v pôsobnosti ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Maximálna suma príspevku na rekondičné pobyty poberateľov dôchodkov sa zvýši na 100 eur z doterajších 50 eur na osobu. Maximálna ročná suma dotácie na tento účel takisto vzrastie takmer na 1,4 milióna eur z doterajších necelých 700 000 eur.

Títo dôchodcovia sa môžu tešiť

Zmena sa týka poberateľov starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo výsluhového dôchodku. Nesmú však vykonávať činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zo závislej činnosti alebo na príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti.

Dotáciu na podporu rekondičných aktivít možno poskytnúť na čiastočnú úhradu rekondičných pobytov v SR do maximálnej sumy stanovenej na jednu fyzickú osobu a na rozpočtový rok.


Maximálna suma, ktorou štát prispieva na rekondičné pobyty, sa nezmenila od nadobudnutia účinnosti predmetného zákona, čiže od roku 2011. Doterajšia výška podpory vzhľadom na nárast spotrebiteľských cien už neumožní poberateľom dôchodkov bez iného príjmu, aby ju využili, keďže zvyšnú časť celkovej ceny pobytu si nedokážu zaplatiť. 

staroba, starý
Zdroj: Unsplash.com
Domov
Zdieľať
Diskusia