Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
16. októbra 2023, 11:20
Čas čítania 1:17

Experti na dvoch miestach na Slovensku zaznamenali dva dotrasy po zemetrasení. Hlásenia škôd stále pribúdajú

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Ústav vied o Zemi Slovenskej akadémie vied o tom informuje na sociálnej sieti.

Dva slabé dotrasy zaznamenali seizmológovia po zemetrasení, ktoré v pondelok 9. októbra zasiahlo východ Slovenska. 

„V súvislosti s hlavným otrasom 9. októbra o 20.23 h s lokálnym magnitúdom 4,9 boli zatiaľ v blízkej epicentrálnej oblasti seizmometricky určené dva slabé dotrasy. V pondelok o 20.39 h s magnitúdom 1,3 v hĺbke 3,2 kilometra a v stredu 11. októbra o 4.15 h s magnitúdom 1,5 v hĺbke 1,9 kilometra, ktoré bolo aj makroseizmicky slabo pocítené. Ďalších deväť dotrasov malo magnitúdo pod 1,“ uvádza Ústav vied o Zemi SAV.

Manuálna analýza dotrasov bude podľa neho pokračovať. Rovnako pokračuje zber elektronicky poslaných makroseizmických dotazníkov na webstránke www.seismology.sk. K piatkovému ránu 13. októbra bolo spracovaných 2 335 hlásení z 504 lokalít.

„V teréne v širšej epicentrálnej oblasti od utorka 10. októbra, respektíve stredy pôsobia samostatne tri seizmologické tímy našich pracovníkov a doktorandov v počte osem osôb. Je to maximum, čo sa dalo v priebehu 12 hodín po zemetrasení zorganizovať. Priamo v teréne sa podarilo stiahnuť údaje z pamäťovej karty z lokálnej seizmickej stanice vzdialenej desať kilometrov od epicentra,“ približuje Ústav vied o Zemi SAV.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

„Rozsah dokumentovaných škôd sa stále zvyšuje. V širšej epicentrálnej oblasti je veľa väčších aj malých obcí, kde v súčinnosti s obecným úradom, zložkami civilnej ochrany a hasičmi statici posudzujú škody. Škody menšieho rozsahu sú hlásené aj z okresných miest Vranov nad Topľou a Humenné,“ dopĺňa Ústav vied o Zemi SAV.

zemetrasenie
Zdroj: TASR/Maroš Černý

Odborníci zistili, že pri zemetrasení nastali rovnaké javy ako v roku 1906

Ústav vied o Zemi SAV tvrdí, že pri niektorých komínoch, ktoré ostali stáť, bola pozorovaná zvláštnosť – rotácia o 30 stupňov, aká bola opisovaná napríklad po zemetrasení v Dobrej Vode v roku 1906.

„Zemetrasenie sprevádzal silný zvukový efekt – dunenie, ale svedkovia opisujú tesne pred zemetrasením aj žiaru, čo by mohol byť piezoelektrický efekt trenia hornín bohatých na kremeň (pieskovce). Tomuto javu je potrebné sa viac venovať,“ uvádza ústav s tým, že celkové škody na nehnuteľnostiach a infraštruktúre sa budú pohybovať v miliónoch eur.

Domov
Zdieľať
Diskusia