Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
23. októbra 2023, 18:49
Čas čítania 1:04

Až 85 % žien na Slovensku sa potme bojí ísť von. Tretina z nich zažíva veľký strach, do ulíc radšej po zotmení ani nechodia

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Deväť z desiatich žien zažilo nepríjemnú situáciu s mužom.

Takmer každá žena na Slovensku (85 %) má strach, ak ide sama v neskorých hodinách po ulici. Tento strach sa týka mnohých žien bez rozdielu veku či kraja, v ktorom žijú. Vyplynulo to z reprezentatívneho prieskumu od prieskumnej agentúry NMS Market Research.

„Takmer tretina prežíva veľký strach, viac ako polovica mierny. Tento strach sa týka mnohých žien bez rozdielu veku či kraja, v ktorom žijú,“ spresnila Denisa Lakatošová z NMS. Dodala, že aby sa chránili, takmer polovica žien radšej nechodí v neskorých hodinách von (48 %) alebo nechodí potme sama (51 %).

„Predovšetkým mladšie ženy do 26 rokov sa v porovnaní s ostatnými častejšie chránia aj tak, že s niekým telefonujú, nosia so sebou predmety na obranu a čím ďalej, tým častejšie využívajú aj zdieľanie svojej polohy GPS so svojím partnerom, partnerkou či rodinou,“ dopĺňa Lakatošová.

V nepríjemnej situácii sa ocitla takmer každá mladá Slovenka

Prieskum takisto ukázal, že v nepríjemnej situácii s mužmi sa ocitlo takmer deväť z desiatich mladých slovenských žien. V rovnakých situáciách sa ocitlo 64 % žien vo veku od 35 do 50 rokov a 57 % žien starších ako 50 rokov.

22. mája 2024, 18:00 Čas čítania 2:39 Spoznáš slovenských hokejistov bez výstroja? Títo hráči nám vybojovali postup do štvrťfinále MS Spoznáš slovenských hokejistov bez výstroja? Títo hráči nám vybojovali postup do štvrťfinále MS

Každá druhá priznáva, že dostáva nevhodné správy na sociálnych sieťach. Pokrikovanie na ulici zažilo 44 % opýtaných a nepríjemný pocit, že ich niekto prenasleduje, malo 35 %.

Prieskum zároveň odhalil, že 59 % žien nedôveruje polícii, že ich dokáže ochrániť pred násilnou trestnou činnosťou so sexuálnym motívom, a 57 % mužov nedôveruje polícii, že dokáže ženy ochrániť.

On-line prieskum prebiehal v čase od 21. do 24. septembra 2023. Na prieskume sa zúčastnilo 1 000 respondentov, ktorí tvorili reprezentatívnu vzorku on-line populácie vo veku 18 a viac rokov, z toho 523 (52 %) bolo žien.

tmavá ulica
Zdroj: Unsplash/Francesco Ungaro
Domov
Zdieľať
Diskusia