Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
27. októbra 2023, 15:12
Čas čítania 1:04

Za jeden deň zahynuli na slovenských cestách až 3 medvede. Na týchto miestach skočili do cesty

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Jedného zraneného medveďa musel zásahový tím dohľadávať, v ďalších dvoch prípadoch medvede zahynuli pri zrážke.

Po zrážkach s motorovými vozidlami zahynuli vo štvrtok v rôznych častiach Slovenska tri medvede. Podľa odboru komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR dohľadával zrazeného medveďa pri obci Hybe Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR, v ďalších dvoch prípadoch medvede zahynuli pri zrážke.

Hlásenie o zranenom medveďovi po pravdepodobnej kolízii na diaľnici D1 v katastri obce Hybe preveril Zásahový tím ŠOP SR Sever v súčinnosti s diaľničnou políciou a miestnymi poľovníkmi.

„Počas obhliadky zistili, že zranený medveď sa utiahol do hustého porastu v blízkej doline. Na miesto privolali poľovne upotrebiteľného psa a s jeho pomocou jedinca približne po hodine dohľadávania eliminovali. Išlo o medvedieho samca približne v ôsmom roku života s váhou 120 kilogramov. Odovzdali ho Výskumnej stanici Správy Tatranského národného parku,“ informovala ŠOP.

Slovensko má alarmujúco nízky počet zelených mostov

Pri obci Mošovce v okrese Turčianske Teplice zahynul po nehode samec s váhou približne 120 kg a pri Podkriváni v okrese Detva zahynul v dôsledku dopravnej nehody trojročný 70-kilogramový samec, doplnila ŠOP. 

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

„V posledných rokoch zaznamenávame výrazný nárast dopravnej mortality voľne žijúcich živočíchov. Aj tieto prípady sú dôkazom toho, že máme alarmujúco nízky počet tzv. zelených mostov (ekoduktov). Slovensko má v rámci celého územia vybudovaných iba sedem takýchto priechodov, pričom diaľničné oplotenie nie je komplexným riešením,“ podotkla ŠOP.

Upozornila, že zvyšujúca sa frekvencia dopravy komplikuje migráciu živočíchov. „Mnohé prirodzené trasy medveďov a ostatných zvierat prerušila necitlivá výstavba diaľnic a rýchlostných ciest. Diaľničné ploty síce zabraňujú prechodu menších zvierat, medveď však pri ceste za potravou dokáže takúto prekážku prekonať. Hrozí tak nielen usmrtenie voľne žijúcich živočíchov, ale aj zranenie samotných vodičov na rýchlostných komunikáciách,“ dodala ŠOP.

Domov
Zdieľať
Diskusia