Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
28. novembra 2023, 18:01
Čas čítania 1:09

AKTUÁLNE: Padlo rozhodnutie o rapídnom navýšení cien plynu. Suma by sa mohla vyšplhať až na dvojnásobok

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Ministerstvo hospodárstva hovorí o neakceptovateľnom postupe úradu.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví vydal cenové rozhodnutie pre Slovenský plynárenský priemysel, podľa ktorého by sa mala cena plynu v roku 2024 výrazne zvýšiť, a to približne na dvojnásobok. Ministerstvo hospodárstva SR hovorí o neakceptovateľnom postupe úradu a situáciu upokojuje. Slovenské domácnosti podľa rezortu nebudú za plyn platiť viac ako v minulom roku.


„Považujem za veľmi neštandardné, že sú slovenské domácnosti dnes zbytočne stresované rozhodnutiami, ktoré reálne nevstúpia do platnosti. Ľudia nemusia mať obavy, dodržíme sľuby, ktoré sme dali pred voľbami, a ceny energií neporastú,“ povedala ministerka hospodárstva Denisa Saková. Postup Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý vydal cenové rozhodnutie skôr, ako vláda rozhodla o kompenzáciách cien domácností, nie je podľa rezortu akceptovateľný. 

Ministerstvo hospodárstva má údajne pripravené kroky na to, aby vláda na prvom decembrovom rokovaní schválila nariadenie, ktoré garantuje slovenským domácnostiam stabilné ceny plynu. „Nekoordinovaný postup nominantov predchádzajúcej vlády na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví nie je v súlade s politikou a so štandardmi, ktoré presadzuje súčasné vedenie rezortu,“ uviedlo ministerstvo hospodárstva.

Ako sa k situácii vyjadril Slovenský plynárenský priemysel? 

Zastropovanie ceny plynu od vlády očakáva aj Slovenský plynárenský priemysel. „V záujme ochrany zraniteľných odberateľov očakávame, že vláda aj v roku 2024 pristúpi k tzv. krízovej regulácii a zastropuje ceny plynu aj na rok 2024 prostredníctvom osobitého nariadenia vlády,“ uviedol pre TASR hovorca Slovenského plynárenského priemyslu Ondrej Šebesta. Tieto ceny podnik bezodkladne zverejní a bude ich od budúceho roka uplatňovať.


Ministerstvo hospodárstva dodalo, že Slovenský plynárenský priemysel pod novým vedením zmení v roku 2024 stratégiu nákupu plynu tak, aby bola výhodnejšia pre slovenské domácnosti. „Stabilné ceny elektriny a plynu pre domácnosti boli prioritou celej vlády. Preto sme spoločne s ministerstvom financií, predsedom vlády a predsedom parlamentu vyrokovali riešenie, ktoré vláda bude môcť už o týždeň predstaviť,“ dodala Saková.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: FOTO TASR/Pavel Neubauer
Domov
Zdieľať
Diskusia