Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
12. decembra 2023, 18:12
Čas čítania 1:18

POTVRDENÉ: Touto sumou štát Slovákom prispeje na zvýšené splátky úverov

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Výška novej štátnej sociálnej dávky bude 75 % zo zvýšenia splátky úveru na bývanie.

Štát bude oprávneným osobám od budúceho roka prispievať na zvýšenú úhradu splátky hypotéky, ku ktorej môže dôjsť pri jej refixácii. Výška novej štátnej sociálnej dávky bude 75 % zo zvýšenia splátky úveru na bývanie, najviac v sume 150 eur mesačne.

Vyplýva to zo zákona o pomoci pri splácaní úveru na bývanie z dielne ministerstva práce, ktorý Národná rada (NR) SR v utorok definitívne schválila. Rokovala o ňom v skrátenom legislatívnom konaní.


„V súvislosti s nárastom úrokových sadzieb pri úveroch na bývanie sa zvyšuje finančné zaťaženie najmä nízkopríjmových domácností, čím môže dôjsť k vážnemu ohrozeniu platobnej schopnosti obyvateľov splácať úvery na bývanie dôsledkom nárastu ich úrokovej sadzby,“ zdôvodnil svoj návrh rezort práce.

Ministerstvo práce
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák


Do budúcnosti bude možnosť stanoviť každý rok v zákone o štátnom rozpočte odlišnú výšku príspevku. Na účely poskytovania príspevku je stanovená maximálna hranica príjmu oprávnenej osoby a spoludlžníka, a to vo výške najviac 1,6-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR zverejnenej Štatistickým úradom (ŠÚ) SR za kalendárny rok, za ktorý sa posudzuje príjem.

Pomoc od štátu sa nebude týkať všetkých

Nárok na príspevok budú mať občania, ktorí zmluvu o úvere na bývanie uzatvorili pred 1. januárom roku 2024. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny bude príspevok vyplácať mesačne pozadu najneskôr do konca mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom občan plnil podmienky nároku.


Poslanci k novele schválili viacero pozmeňujúcich návrhov z výborov. Umožnili napríklad poskytovanie pomoci aj oprávnenej osobe, ktorej sa zhoršili príjmové pomery až v posledných šiestich mesiacoch pred podaním žiadosti o príspevok. Upravili tiež pravidelné prehodnocovanie príjmu oprávnenej osoby a spoludlžníka, a to vždy v januári na obdobie do konca kalendárneho roka.


Hlasovaním prešlo tiež rozšírenie poskytovania príspevku na zvýšenú splátku hypotéky. Nárok tak získajú aj oprávnené osoby, ktoré nehnuteľnosť síce neužívajú na vlastné trvalé bývanie, ale je v užívaní ich blízkych rodinných príslušníkov. Teda manžela, dieťaťa alebo rodiča.


Novela upravuje aj zákon o bankách, aby umožnila poskytovanie informácií o úveroch medzi bankami a Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny.

Zákon bude účinný od 1. januára 2024.

Erik Tomáš
Erik Tomáš Zdroj: TASR/Martin Bauman
Domov
Zdieľať
Diskusia