Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
15. decembra 2023, 13:35
Čas čítania 0:47

Slovenskí šoféri nebudú mať dôvod na úsmev. Analytik predpovedá, aké budú ceny na benzínkach v budúcom roku

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Pohonné látky by v novom roku mohli mierne zdražieť.

Ceny pohonných látok by sa v novom roku mohli mierne zvýšiť, uviedol Marek Nemky, analytik finančných trhov spoločnosti XTB. „Ceny ropy a pohonných látok sa už nachádzajú blízko svojich lokálnych miním a v novom roku by sme mohli opäť pozorovať mierne zdraženie,“ spresnil.

Veľkoobchodné ceny na burze v Rotterdame mali podľa Nemkyho podobný vývoj ako ceny pohonných látok a ceny ropy. „V súčasnosti tam už vidíme miernu stabilizáciu, ktorá sa tak prepíše aj do cien na čerpacích staniciach,“ avizoval.

Ceny pohonných hmôt výraznejšie klesli

Pripomenul, že ceny pohonných látok v 49. týždni v SR sa výrazne prepadli. „Ceny benzínu poklesli o 1,98 % na cenu 1,534 eura/liter. Ceny nafty poklesli o pomerne viac, a to o 3,45 % na cenu 1,539 eura/l. Slabý dopyt spotrebiteľov s príchodom zimy sa výrazne podpisuje pod ceny benzínu a ropy. Postupnú normalizáciu vidíme taktiež aj na cene nafty, ktorá sa postupne približuje cenám benzínu,“ vysvetlil.

Poznamenal, že ceny ropy v 49. týždni poklesli o 3,85 % a dostali sa na cenu 75,84 USD za barel ropy. „Dôvodom poklesu bol pokračujúci slabnúci dopyt, ale taktiež aj rozhodnutie kartelu OPEC+ o ďalších produkčných reštrikciách na 1. kvartál 2024, ktoré však trh vyhodnotil ako nedostatočné,“ dodal analytik.

tankovanie
Zdroj: TASR/František Iván
Domov
Zdieľať
Diskusia