Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
19. decembra 2023, 8:30
Čas čítania 1:01

Európska únia uvalila ďalšie sankcie na Rusko. Na zozname sa nachádza aj Medvedevov syn aj Putinova neter

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell predkladá, že sankcie oslabia ruskú vojnovú mašinériu.

Na zozname osôb, na ktoré EÚ pre vojnu na Ukrajine uvalila sankcie, je aj syn zástupcu šéfa ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrija Medvedeva – Iľja. Figuruje tam aj meno druhostupňovej netere ruského prezidenta Vladimira Putina.


Ako informovala stanica Rádio Sloboda (RFE/RL), Putinova príbuzná Anna Civiľovová vedie nadáciu Obrancovia vlasti, ktorá podporuje veteránov bojových operácií na Ukrajine a príbuzných vojakov padlých v tejto vojne. Sankcie EÚ boli uvalené aj na samotnú nadáciu. Civiľovová je aj manželkou podnikateľa a gubernátora Kemerovskej oblasti.

Na zozname sú aj média

V rámci nového balíka sankcií uvalených na Rusko zaviedla Európska únia obmedzenia voči 61 fyzickým a 86 právnickým osobám. Ocitli sa medzi nimi okrem iných aj propagandistické televízne kanály Spas a Cargrad.


EÚ zostavila najnovší balík sankcií proti Rusku v novembri. Od roku 2024 obmedzí dovoz prírodných aj syntetických diamantov, ako aj šperkov z Ruska. Od nasledujúceho septembra obmedzí aj dovoz ruských diamantov spracovaných v tretích krajinách.


Sankcie zakazujú aj dovoz propánu a butánu z Ruska. Tieto plyny sa zväčša používajú na kúrenie alebo varenie. Balík zahŕňa aj opatrenia, ktorými sa EÚ snaží sťažiť obchádzanie cenového stropu na ropu, ktorý zaviedla skupina G7. EÚ chce týmito sankciami obmedziť ruské financovanie vojny na Ukrajine. Od jej začiatku vo februári 2022 uvalila na Rusko 11 súborov sankcií.


Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell vo vyhlásení uviedol, že EÚ 12. balíkom sankcií predkladá „rozsiahly súbor nových zoznamov a hospodárskych opatrení, ktoré ešte viac oslabia ruskú vojnovú mašinériu“. „Náš odkaz je jasný: zostávame pevní v našom záväzku voči Ukrajine a budeme naďalej podporovať jej boj za slobodu a suverenitu,“ dodal.

Putin.
Putin. Zdroj: Maxim Blinov, Sputnik, Kremlin Pool/AP/TASR
Domov
Zdieľať
Diskusia