Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
2. februára 2024, 16:27
Čas čítania 0:51

Pri kúpe auta musia majitelia splniť dôležitú lehotu. V opačnom prípade prídu o svoje EČV

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

EČV sa po novom viaže na vozidlo a nie na majiteľa.

Po novom sú evidenčné čísla viazané na auto a nie na majiteľa. V praxi to znamená, že nové vozidlo dostane po kúpe vygenerované EČV a na aute zostane aj pri zmene majiteľa, bez ohľadu na okres. Vlastník auta si však číslo môže ponechať a zaregistrovať ho na nové auto.

„Vlastník si pri predaji vozidla môže ponechať tabuľky s evidenčným číslom, ktoré následne môže do maximálne jedného roku prideliť na svoje nové vozidlo. Tabuľky sú teda prenositeľné pri zmene bydliska či pri výmene vozidla, čo prináša úspory,“ pripomenul rezort. Doplnil, že sa zároveň zrušil dvojkrokový prepis vozidla.

Tabuľky od januára 2023 zabezpečujú Automobilové opravovne MV SR. Rezort deklaruje, že jednotkové ceny tabuliek sa znížili v porovnaní s cenami predchádzajúceho dodávateľa. „Ekonomické úspory spočívajú nielen v nižšej jednotkovej cene tabuliek, ale aj novom systéme ich poskytovania občanom, na základe ktorého sú požiadavky občanov nižšie oproti predchádzajúcemu obdobiu,“ vysvetlil rezort.

Počet objednaných tabuliek klesol o 40 %

Počet objednávaných tabuliek s evidenčným číslom sa po zavedení celoslovenských evidenčných čísel znižuje. Medziročne klesol počet žiadostí v priemere o 40 %.

10. februára 2024, 17:00 Čas čítania 0:59 GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity

Na otázku, prečo sa napriek nižším nákladom zvýšili v rámci konsolidačných opatrení správne poplatky za vydanie tabuliek, MV SR uviedlo, že to je plne v kompetencii ministerstva financií. Staré typy tabuliek so skratkou okresu sa prideľujú do minutia skladových zásob.

ečv
Zdroj: TASR/Ján Krošlák
Domov
Zdieľať
Diskusia