Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
5. marca 2024, 10:30
Čas čítania 0:43

Mnohým Slovákom sa od budúceho roka zvýšia minimálne odvody. Zaplatia o desiatky eur viac (+ prehľad)

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Odvody pre živnostníkov sa zvýšia o viac ako 30 eur.

Výška minimálnych odvodov pre živnostníkov by sa mala od začiatku budúceho roka pri nezmenenej legislatíve zvýšiť o viac ako 30 eur na 344,27 eura mesačne.

Vyplýva to z výšky priemernej mzdy za rok 2023, ktorú v pondelok 4. marca zverejnil Štatistický úrad SR.


Vymeriavací základ pre minimálne odvody sa určuje ako polovica priemernej mzdy v hospodárstve SR zverejnenej štatistickým úradom za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza rozhodujúcemu obdobiu. Za rok 2023 bola priemerná mzda vo výške 1 430 eur, to znamená, že do Sociálnej poisťovne na nemocenské, starobné, invalidné poistenie a na rezervný fond bude živnostník platiť minimálne 33,15 percenta zo 715 eur, čo je 237,02 eura.


Zdravotnej poisťovni živnostník s minimálnymi odvodmi zaplatí mesačne 15 percent zo 715 eur, čo je 107,25 eura. Spolu sa výška minimálnych odvodov zvýši zo súčasných 313,93 eura na 344,27 eura.


Januárový termín zmeny výšky poistného je aktuálny iba pri platení minimálnych odvodov. Živnostníkom s vyššou odvodovou povinnosťou, ako sú minimálne odvody, vyplývajúcou z daňového priznania za predchádzajúce obdobie, sa výška poistného štandardne mení od júla, prípadne od októbra, pokiaľ mali odklad daňového priznania.

odvody, živnosť, živnostník
Zdroj: TASR/František Iván
Domov
Zdieľať
Diskusia