Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
12. apríla 2024, 18:20
Čas čítania 0:54

Bašternák bojuje o záchranu svojho majetku. Súd mu vyhovel, obnoví konanie

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Bašternák bol v marci 2019 odsúdený na päťročný trest väzenia v kauze neodvedenia dane a poistného.

Krajský súd v Bratislave odobril návrh podnikateľa Ladislava Bašternáka na obnovu konania v časti výroku o treste prepadnutia majetku. Potvrdil tak vlaňajšie rozhodnutie Mestského súdu Bratislava I. Vyplýva to z vyjadrenia, ktoré poskytla Marianna Stariatová, poverená zastupovaním hovorcu Krajského súdu v Bratislave.


„Krajský súd v Bratislave na neverejnom zasadnutí konanom 10. apríla rozhodol tak, že sťažnosť prokurátora voči rozhodnutiu Mestského súdu Bratislava I zamietol,“ priblížila Stariatová s tým, že odôvodnenie rozhodnutia bude vypracované v zákonnej lehote a zaslané prvostupňovému súdu.

Bašternákova kauza 

Bašternák bol v marci 2019 odsúdený na päťročný trest väzenia v kauze neodvedenia dane a poistného. Zároveň sudcovia pôvodne rozhodli aj o treste prepadnutia majetku v prospech štátu. Previnil sa uplatnením neoprávnenej vratky DPH voči svojej spoločnosti BL 202 vo výške takmer dva milióny eur. Svoju vinu pred súdom priznal a skutok oľutoval. V januári 2022 ho podmienečne prepustili na slobodu.


Vo svojom návrhu na obnovu konania Bašternák poukázal na nález Ústavného súdu SR o protiústavnosti povinného ukladania trestu prepadnutia majetku pri vybraných trestných činoch.

Za čo všetko bol ešte odsúdený?

Okrem toho bol odsúdený aj v daňovej kauze súvisiacej s bratislavským bytovým komplexom Five Star Residence. Bratislavský krajský súd však v tomto prípade vo februári 2022 upustil od uloženia súhrnného trestu. Podnikateľ si údajne neoprávnene znížil svoju daňovú povinnosť o 200 000 eur. Čelí takisto obžalobe podanej v súvislosti s bytovým komplexom Bonaparte.

Ilustračná fotka.
Ilustračná fotka. Zdroj: TASR/Martin Baumann
Domov
Zdieľať
Diskusia