Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
15. apríla 2024, 10:23
Čas čítania 1:33

Ochranári na Slovensku sa pripravujú na sršne ázijské. Môžu doraziť už tento rok, útočia vo veľkých počtoch a opakovane

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Sršňa ázijského je potrebné zachytiť na začiatku, nebezpečný je najmä pre včely.

Odborníci z Francúzska a ďalších krajín slovenským hasičom či včelárom v nedeľu 14. apríla prezentovali svoje skúsenosti v boji s invazívnym druhom. Ázijského sršňa očakávajú ochranári i na Slovensku, podchytiť jeho výskyt je potrebné už na začiatku. 

Sršeň ázijský je invázny druh, ktorého do Európy zavliekli pravdepodobne prostredníctvom lodnej dopravy. Prvýkrát ho spozorovali pred asi 20 rokmi vo Francúzsku. 

„Od tohto obdobia sa postupne rozšíril po celom Francúzsku, cez Pyrenejský polostrov, krajiny Beneluxu, do Švajčiarska, je zaznamenaný aj vo Veľkej Británii a v Nemecku. Minulý rok bol zaznamenaný už aj v Maďarsku, asi päť kilometrov od slovenskej hranice, rovnako i v Plzni v Česku,“ priblížila riaditeľka sekcie ochrany prírody a krajiny Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Marta Mútňanová.

Slovensko začalo so zahraničnými partnermi v oblasti problematiky sršňa ázijského spolupracovať pred dvoma rokmi. V tom čase odborníci očakávali, že k jeho výskytu na Slovensku dôjde o asi päť rokov. „Predpokladali sme, že bude prirodzene postupovať asi 100 kilometrov ročne. Ale je tu globálny obchod a nikdy neviete, v ktorej palete je zavŕtaná kráľovná,“ uviedol riaditeľ školy, v ktorej sa stretnutie odohralo, Pavel Fiľo. 

25. mája 2024, 17:30 Čas čítania 0:11 KVÍZ: Ako dobre poznáš Trenčín? Otestuj svoje znalosti o meste, ku ktorému sa viaže desivá povesť KVÍZ: Ako dobre poznáš Trenčín? Otestuj svoje znalosti o meste, ku ktorému sa viaže desivá povesť

Ochranári i včelári očakávajú, že sršeň ázijský sa na Slovensku môže objaviť už tento rok. ŠOP vytvorila aj systém rýchleho varovania, prostredníctvom ktorého je jeho výskyt možné nahlásiť. „Potrebujeme jeho prípadný výskyt podchytiť už na začiatku, aby sme sa vedeli účinne brániť a nečakali sme tak, ako sa to stalo vo Francúzsku. Čakali niekoľko rokov a začali robiť opatrenia až vtedy, keď bola situácia kritická a bol rozšírený viac-menej po celej krajine,“ vysvetlila Mútňanová.

Sršeň predstavuje ohrozenie pre včely

Sršeň ázijský je o niečo menší ako európsky sršeň, je čierny a nohy má sfarbené do žlta. „Loví hmyz a veľmi je zameraný na včelstvá, ktoré tvoria 70 až 80 percent jeho potravy. Oproti nášmu sršňovi má úplne inú stratégiu lovu, neloví jednotlivo, ale v skupinách a včely dokáže loviť počas letu,“ priblížila Mútňanová s tým, že včely sa voči nemu nevedia účinne brániť.

Ázijský sršeň tak predstavuje riziko najmä pre včelstvá, ich zánik však môže spôsobiť problémy v celých ekosystémoch. Náročnejšia je aj prevencia a odstraňovanie hniezd sršňa ázijského, ktorý sa voči útokom bráni. „Útočia v pomerne veľkých počtoch a opakovane. Je to agresívnejší typ obrany, na ktorý sa treba pripraviť. Materiálne vybavenie a ochranné odevy, ktoré sa budú pri tomto druhu používať, by mali byť pevnejšie,“ dodala Mútňanová.

sršeň
Zdroj: Wikimedia Commons/Gilles San Martin
Domov
Zdieľať
Diskusia