Medzinárodný deň boja proti chudobe 17. októbra nám pripomína, že riešenie tejto krízy je nevyhnutné.
Na Slovensku bolo v roku 2023 ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením približne 17,6 % ľudí, čo je takmer 943-tisíc obyvateľov. Toto riziko rastie od roku 2020. V minulom roku sa zvýšilo o 1,1 %, ukazuje prieskum EU SILC Štatistického úradu SR. Z hľadiska vývoja chudoby do roku 2020 klesala, ale po pandémii COVID-19 a náraste cien sa veci zmenili a mnohým ľuďom sa ťažko žije.
Nitriansky a Prešovský kraj majú najväčší nárast počtu ľudí ohrozených chudobou, zatiaľ čo Bratislavský a Trnavský kraj hlásia mierne zlepšenie situácie. V Prešovskom kraji chudoba ohrozuje až 27,6 % populácie.
Rodiny s deťmi, najmä tie neúplné, sú na tom najhoršie – až 46,4 % z nich zažíva chudobu. Najviac ľudí na Slovensku trpí takzvanou príjmovou chudobou, čo znamená, že žijú v domácnostiach s nižšími príjmami, ako je určená hranica chudoby.
V roku 2023 bola hranica chudoby stanovená na 461 eur mesačne. Pod touto hranicou žilo 14,3 % obyvateľov Slovenska, čo je približne 766-tisíc ľudí. Oproti roku 2022 sa počet týchto ľudí mierne zvýšil o 32-tisíc, respektíve o 0,6 %. Medzinárodný deň boja proti chudobe, ktorý sa oslavuje 17. októbra, upozorňuje na dôležitosť riešenia problémov chudoby prostredníctvom rôznych politík a opatrení.