Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Radka Klučárová TASR
24. apríla 2023, 13:10
Čas čítania 1:12

Potrebuješ kompenzáciu za vysoké ceny energií? Tieto podniky majú nárok, žiadosti môžu podať hneď

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Ku koncu minulého týždňa malo ministerstvo prijatých 56 301 žiadostí od podnikov, živnostníkov, cirkevných inštitúcií a samospráv v celkovej sume viac ako 84 miliónov eur.

Ministerstvo hospodárstva SR v pondelok spustilo prijímanie žiadostí na kompenzácie zvýšených cien elektriny a plynu za mesiac marec.

Ku koncu minulého týždňa malo ministerstvo prijatých 56 301 žiadostí od podnikov, živnostníkov, cirkevných inštitúcií a samospráv v celkovej sume viac ako 84 miliónov eur, pričom už vyplatených viac ako 43-tisíc žiadostí v celkovej sume zhruba 56,5 milióna eur. V pondelok o tom na tlačovej konferencii informoval dočasne poverený minister hospodárstva SR Karel Hirman.


„Pomoc je koncipovaná tak, že pomoc môže dostať každý subjekt vyvíjajúci hospodársku činnosť, teda každý subjekt, ktorý ma IČO, vlastní elektromer, a je stanovená od 199 eur za megawatthodinu pri elektrine a 99 eur za megawatthodinu pri plyne, kompenzuje sa 80 % účtu za komoditu,“ uviedol Hirman. Dodal, že žiadosti od pondelka začínajú prijímať za marec, ale subjekty môžu zasielať žiadosti aj za január a február, pričom výzva je účinná do konca júna.


Od januára sa vyčerpalo v prvý týždeň viac ako 15 miliónov eur, čo tvorilo približne 31,5 % žiadostí. Minister uviedol, že čas, ktorý je od prijatia samotnej žiadosti po schválenie žiadosti, trvá necelý týždeň. Klesla chybovosť z pôvodných 30 % na päť percent z dôvodu zadávania údajov o spotrebe a cene nie priamo od subjektov, ale od dodávateľov. O pokračovaní pomoci v nasledujúcich mesiacoch rozhodne Hirman v polovici mája na základe stavu štátneho rozpočtu a čerpania peňazí z balíka pomoci.


Hirman pripomenul, že vláda už schválila vrátenie distribučných poplatkov za elektrinu na úroveň konca minulého roku. „Toto je zásadné opatrenie v celkovej sume okolo zhruba 320 miliónov eur, ktoré pomáha všetkým odberateľom elektriny na území SR,“ uzavrel Hirman.

22. mája 2024, 18:00 Čas čítania 2:39 Spoznáš slovenských hokejistov bez výstroja? Títo hráči nám vybojovali postup do štvrťfinále MS Spoznáš slovenských hokejistov bez výstroja? Títo hráči nám vybojovali postup do štvrťfinále MS

Toto opatrenie, ktoré platí od konca minulého roka, sa má odraziť aj na účtoch za prenájom tých, ktorí sú v prenájme, napríklad zdravotné ambulancie, kancelárie či obchody. Po znížení nákladov na energie by teda prenajímatelia podľa Hirmana mali výšku prenájmov upraviť.

Karel Hirman.
Karel Hirman. Zdroj: TASR/Pavol Zachar
 
Domov
Zdieľať
Diskusia