Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
20. mája 2023, 16:22
Čas čítania 1:07

Výšku poistenia môže ovplyvniť aj to, kde bývaš. Tieto oblasti Slovenska sú potenciálne rizikové

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Približne každá druhá domácnosť nemá poistenú svoju nehnuteľnosť.

Na extrémne počasie v čoraz väčšej časti Slovenska môžu poisťovne reagovať zvýšením cien alebo odmietnutím nových zmlúv v najrizikovejších oblastiach. Upozornila na to spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko.

Riziko extrémnych prejavov prírodných živlov na Slovensku bude stúpať. Inštitút environmentálnej politiky spracoval spolu s odborníkmi z Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj štúdiu ohrozenia Slovenska klimatickými hrozbami.

Zo zistení vyplynulo, že takmer milión ľudí žije v najvyššom stupni ohrozenia extrémnymi horúčavami. Sucho ohrozuje najviac Žitný ostrov. Naopak, extrémnymi zrážkami a z nich plynúcimi záplavami sú najviac ohrozené okresy Tvrdošín, Snina a Sobrance.

Peniaze.
Peniaze. Zdroj: Flickr/TaxRebate.org.uk, TASR/Jaroslav Novák

Na Slovensku nie je poistených vyše 50 % nehnuteľností

Poisťovne budú na tieto zvýšené riziká reagovať buď zvyšovaním cien poistného, alebo ukončením uzatvárania nových poistných zmlúv v danej oblasti. „Je pravdepodobné, že časom budú poisťovne pri rizikových oblastiach uplatňovať práve druhé riešenie. Ak máte nehnuteľnosť v rizikovej oblasti, je dôležité uzavrieť si poistnú ochranu čím skôr. V takom prípade poisťovňa môže vypovedať vašu zmluvu až pri splnení zákonných podmienok na podanie výpovede,“ povedal finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

16. mája 2024, 15:00 Čas čítania 2:46 Kriminológ o atentáte na Fica: Prítomným seniorom sa nedá vyčítať to, ako reagovali. Boli v strese a pod tlakom Kriminológ o atentáte na Fica: Prítomným seniorom sa nedá vyčítať to, ako reagovali. Boli v strese a pod tlakom

Odborníci odhadujú, že viac ako 50 % nehnuteľností na Slovensku nie je poistených. Ďalším problémom je podľa spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko podpoistenie pre neaktualizované zmluvy. Z prieskumu, ktorý si objednala spoločnosť OVB, vyplýva, že 44 % ľudí by malo záujem o preskúmanie ich poistnej zmluvy, či aj ich majetok je podpoistený. Riziko podpoistenia si uvedomuje 57 % respondentov.

Poisťovňa môže podľa legislatívy vypovedať zmluvu pri poistení nehnuteľnosti z niekoľkých taxatívnych dôvodov. Patria medzi ne aj zvýšené riziko a časté škodové udalosti. Poisťovne sa pri uzatváraní zmlúv pýtajú na výskyt povodní, záplav a ďalších živelných udalostí v oblasti za posledných desať rokov. Ak počet škodových udalostí pri konkrétnej nehnuteľnosti následne prekročí istú mieru, môže poisťovňa vypovedať zmluvu.

peniaze
Zdroj: Unsplash/Micheile Henderson
Domov
Zdieľať
Diskusia