Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
14. júna 2023, 13:05
Čas čítania 0:57

Zem sa proti nám vzbúrila. Už 200-tisíc ľudí v uplynulých rokoch zahynulo následkami extrémnych výkyvov počasia, varujú experti

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Za 81 % úmrtí a 15 % celkových ekonomických škôd stáli podľa odborníkov extrémne horúčavy.

V rokoch 1980 až 2021 zomrelo v Európe takmer 195-tisíc ľudí v dôsledku extrémneho počasia, ktoré zároveň spôsobilo ekonomické škody vo výške viac ako 560 miliárd eur. V stredu to uviedla Európska environmentálna agentúra.


„Medzi rokmi 1980 a 2021 bolo takmer 195-tisíc úmrtí spôsobených záplavami, búrkami, vlnami horúčav či extrémne mrazivým počasím, lesnými požiarmi a zosuvmi pôdy,“ uviedla EEA vo svojej správe. Agentúra to vyhlásila pri príležitosti spustenia nového online portálu na zhromažďovanie dát o dôsledkoch extrémneho počasia.

Odborníci bijú na poplach

Podľa najnovších údajov stáli za 81 percentami úmrtí a 15 percentami celkových ekonomických škôd extrémne horúčavy. Podľa EEA preto potrebuje Európa prijať opatrenia na ochranu svojej starnúcej populácie, keďže práve starší ľudia sú na horúčavy mimoriadne citliví.


„Väčšina opatrení a stratégií na úrovni štátov je zameraná na dôsledky extrémnych horúčav na dýchací a srdcovocievny systém. Menej ako polovica z nich však pokrýva aj úmrtia spôsobené dehydratáciou či úpalom,“ upozorňuje agentúra.


Vlani v lete bolo v Európe zaznamenaných viac úmrtí, než je bežné. Agentúra dodáva, že v júli 2022 zomrelo o 53-tisíc ľudí viac, ako bol mesačný priemer v rokoch 2016 – 2019. Zároveň upozorňuje, že nie všetky úmrtia boli priamo spôsobené horúčavami.


Podľa predpovedí expertov však Európu v budúcnosti čakajú ešte dlhšie, intenzívnejšie a častejšie vlny horúčav.


EEA upozornila aj na suchá spôsobené klimatickou zmenou ako priamym následkom ľudských zásahov. Uviedla, že suchá sú veľmi drahou záležitosťou, ktorá môže vážne poškodiť ekonomiky krajín a mať „ničivé dôsledky na poľnohospodársky sektor.“

horúčavy, kolaps organizmu
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer
Domov
Zdieľať
Diskusia