Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
17. júna 2023, 12:00
Čas čítania 1:12

Dvojnásobné príspevky na auto či rekonštrukciu domu. Ťažko zdravotne postihnutým na Slovensku by mohli uľahčiť život

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Ak by predkladaný návrh prešiel, príspevky by sa zvýšili už od augusta 2023.

Hodnota majetku, ktorú môže zdravotne ťažko postihnutá osoba vlastniť popri poberaní peňažných príspevkov, sa môže zvýšiť. Rovnako by mohli vzrásť sumy peňažných príspevkov pri kúpe osobného motorového vozidla a sumy peňažného príspevku na úpravu bytu a rodinného domu. Vyplýva to z návrhu novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia skupiny poslancov hnutia OĽaNO, ktorý Národná rada SR posunula do 2. čítania.

Maximálna možná hodnota majetku, ktorý môže vlastniť osoba s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) žiadajúca peňažný príspevok na kompenzáciu tohto postihnutia, by sa podľa návrhu mohla zvýšiť zo súčasných 39 833 eur na 50-tisíc eur.

Najvyšší možný peňažný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla pre ŤZP je v súčasnosti 6 638,79 eura. Poslanci ho navrhujú zvýšiť na 13 277,58 eura. Pri vozidlách s automatickou prevodovkou by sa maximum mohlo navýšiť z 8 298,48 eura na 16 596,96 eura.

„Zdvojnásobením sumy umožníme ŤZP osobám pokryť približne polovicu nákladov na kúpu osobného motorového vozidla, čo z hľadiska pomoci tejto skupine obyvateľstva dáva väčší zmysel ako terajšia symbolická pomoc,“ uviedli predkladatelia v dôvodovej správe.

1. marca 2024, 9:30 Čas čítania 3:47 Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom

Výška peňažného príspevku na kúpu auta sa určuje percentuálnou sadzbou v závislosti od ceny osobného motorového vozidla a príjmu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. Cena osobného motorového vozidla sa v súčasnosti zohľadňuje najviac v sume 13 277,57 eura. Poslanci ju navrhujú zvýšiť na 26 555,14 eura.

Zvyšovať by sa mohli aj príspevky na úpravy domov a bytov

Zvýšiť sa môže aj suma peňažného príspevku pre ŤZP na úpravu bytu a rodinného domu, a to tiež na dvojnásobok doterajšej sumy 6 638,79 eura. „Aktuálne ceny priemerne rozsiahlej úpravy napríklad panelákového bytu na bezbariérový sa pohybujú na úrovni približne 30-tisíc eur, čiže ani pri navrhovanom zdvojnásobení uvedenej sumy peňažného príspevku sa nedosiahne pokrytie aspoň 50 % nákladov na takúto úpravu,“ upozornili poslanci s tým, že zvýšenie sumy pomôže najmä pri menších úpravách bytu.

príspevky
Zdroj: bugojno-danas.info, Pixabay/stevepb
Domov
Zdieľať
Diskusia