Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Eduard Starkbauer
7. augusta 2023, 19:22
Čas čítania 1:00

Sociálna poisťovňa končí s vyplácaním jednej z dávok. Zmena nastane od septembra

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Každý nárok na ošetrovné sa bude posudzovať nanovo.

Od 1. septembra prestane Sociálna poisťovňa vyplácať pandemické ošetrovné. Ukončením uplatňovania ustanovení pandemického ošetrovného zároveň školám a zariadeniam sociálnych služieb odpadá povinnosť zasielať zoznamy neprítomných žiakov a klientov. Naposledy tak urobia ešte v auguste, a to za jún.

„Zrušenie pandemického ošetrovného znamená, že od 1. septembra 2023 bude Sociálna poisťovňa poskytovať ošetrovné pri ochorení člena rodiny alebo starostlivosti o dieťa v rozsahu maximálne 14 dní pri jednej potrebe ošetrovania či starostlivosti,“ priblížil hovorca SP Martin Kontúr.

Pri každej potrebe ošetrovania alebo starostlivosti sa bude nárok na dávku posudzovať nanovo. Ruší sa teda reťazenie ošetrovného.


Nebudú sa tiež používať tlačivá Žiadosť o ošetrovné a Čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné, ktoré sa uplatňovali počas krízovej situácie. Pri chorobe člena rodiny alebo pri starostlivosti o dieťa z dôvodu karantény budú lekári používať tlačivo Žiadosť o ošetrovné.

SP pripravuje nové tlačivo pre situácie, keď poistenec potrebuje poskytovať starostlivosť dieťaťu z dôvodu uzatvorenia detských jaslí, materskej školy alebo školy rozhodnutím príslušného orgánu.


„Ak sa poistencovi pandemické ošetrovné do 31. augusta 2023 v súvislosti s aktuálnou potrebou ošetrovania alebo starostlivosti poskytovalo menej ako 14 dní, Sociálna poisťovňa neukončí jeho výplatu 31. augusta 2023, ale až uplynutím štrnásteho dňa potreby ošetrovania,“ uviedla Sociálna poisťovňa.


Sociálna poisťovňa v súvislosti so zmenou upozorňuje poistencov, ktorí dlhodobo čerpajú ošetrovné, aby si upravili svoju životnú situáciu. Ide najmä o prípady, keď dieťa po dosiahnutí troch rokov nie je žiakom materskej školy a rodič sa po skončení rodičovskej dovolenky nevrátil do pracovného procesu, ale požiadal o pandemické ošetrovné. Pandemické ošetrovné bude naposledy vyplatené za august 2023.

Domov
Zdieľať
Diskusia