Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
18. augusta 2023, 17:48
Čas čítania 0:53

PREHĽAD: Hygienici varujú Slovákov, ktoré kúpaliská sú nevhodné. Zverejnili zoznam s bezpečnými vodnými plochami

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Prehľadný zoznam o bezpečných kúpaliskách zverejnil úrad verejného zdravotníctva.

Povolenie na prevádzku malo k 16. augustu 170 umelých kúpalísk. Vyhovujúca kvalita vody na kúpanie bola tiež na 11 prírodných kúpaliskách a 66 prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou. V aktualizačnej správe o stave prírodných a umelých kúpalísk o tom informovali z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Kúpanie sa pre prekročenia medznej hodnoty zdravotne významných mikrobiologických ukazovateľov neodporúča vo vodných nádržiach Stará Myjava, Brezová pod Bradlom a Laborec Humenné. Rovnaké odporúčanie platí aj pre vodné plochy Gazárka Šaštín-Stráže a Štrkovisko Čaňa, kde sa sa premnožili cyanobaktérie a zistila sa nevyhovujúca biologická kvalita vody.

Neodporúča sa kúpanie ani vo vodnej nádrži Ružín v okrese Gelnica. „Pri odbere vzoriek vôd vykonanom 14. augusta bola zaznamenaná znížená priehľadnosť a pozdĺž prítoku Hnilca a v blízkosti norných stien bola voda znečistená odpadom a prírodnými naplaveninami,“ ozrejmil úrad. Počas tohtoročnej kúpacej sezóny sa nemožno kúpať vo vodnej nádrži Ružiná z dôvodu jej napúšťania a vo vodnej nádrži Trenčín-Opatová z dôvodu vypustenia vody.

Znížená viditeľnosť a fosfor nie sú problém

Na jazerách Krpáčovo, Nová Baňa – Tajch a na Lipovine – Bátovce sa zistila znížená priehľadnosť. Na lokalitách Lipovina – Bátovce, Nová Baňa – Tajch a Malé Leváre nebola dodržaná odporúčaná hodnota pre ukazovateľ farba. Na lokalitách Čunovo a Kuchajda zase pre ukazovateľ fosfor. „Všetky tri ukazovatele patria medzi zdravotne nevýznamné ukazovatele a voda je vhodná na kúpanie,“ dodal ÚVZ.

Domov
Zdieľať
Diskusia