Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
20. októbra 2023, 13:49
Čas čítania 0:48

AKTUÁLNE: Prezidentka trvá na novej nominácii za Huliaka, odmieta ho vymenovať. Stanovila termín ustanovujúcej schôdze NR SR

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Prezidentka stanovila dátum ustanovujúcej schôdze parlamentu na 25. októbra.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová stanoví termín vymenovania novej vlády až po doručení nového návrhu kandidáta na post ministra životného prostredia, aby mohla vymenovať novú vládu v kompletnom zložení. 

Čaputová dnes stanovila termín ustanovujúcej schôdze Národnej rady na stredu 25. októbra. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.


Priblížil, že schôdza by sa mala začať o 10.00 h ráno. Hlava štátu podľa jeho slov požiadala predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), aby miesto, deň a hodinu konania schôdze oznámil novozvoleným poslancom. Strižinec zároveň avizoval, že novú vládu prezidentka vymenuje až potom, ako dostane nový návrh kandidáta na post ministra životného prostredia.

Musí sa konať do 30 dní od volieb

Ustanovujúca schôdza NR SR sa podľa ústavy musí konať do 30 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov parlamentných volieb. Novozvolení poslanci na nej skladajú sľub, čím sa ujmú mandátu. Zvoliť majú aj nového predsedu a podpredsedov parlamentu, utvoria si kluby a parlamentné výbory.


Víťazom parlamentných volieb sa stal Smer-SD, obsadí 42 poslaneckých kresiel. Nasledujú Progresívne Slovensko s 32 a Hlas-SD s 27 mandátmi. Do parlamentných lavíc sa dostali aj koalícia OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí, ktorá má 16 poslaneckých kresiel. KDH bude zastupovať 12, SaS 11 a SNS desať poslancov.

Domov
Zdieľať
Diskusia