Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
24. októbra 2023, 7:10
Čas čítania 1:52

Ak si chceš na Slovensku kúpiť vlastný byt, musíš našetriť viac ako 14 ročných platov. Ľudia si to nemôžu dovoliť, volia podnájom

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Slovensko sa umiestnilo na čele rebríčka krajín s najhoršou cenovou dostupnosťou bývania.

Cenová dostupnosť bývania na Slovensku je najhoršia v celej Európe. Na kúpu vlastného bývania tu treba viac ako 14 čistých ročných platov. Slovensko sa tak umiestnilo na čele rebríčka krajín s najhoršou cenovou dostupnosťou bývania.

S rastúcou nedostupnosťou vlastného bývania však vzniká nový dopyt po nájomnom bývaní. Na konferencii Rezidenčný monitor o súčasnej situácii na realitnom trhu o tom informoval Vít Soural, konateľ spoločnosti Flat Zone Studio, ktorá pripravuje rezidenčné analýzy.

„Predaj bytov aktuálne zamrzol. Za posledný kvartál evidujeme približne 250 predaných bytov na trhu novostavieb v Bratislave. Je to od roku 2008 až 2009 jedno z najnižších čísel,“ priblížil Soural. Vplyv na dopyt po nových bytoch má vysoká úroková sadzba hypoték aj inflácia.

„Úroková sadzba vzrástla takmer štyrikrát od začiatku roka 2022, čo minimalizuje dopyt zo strany retailu a investorov,“ priblížil situáciu na realitnom trhu Soural. Ako dodal, na dopyt vplýva aj vysoká miera inflácie, klienti tak čakajú na stabilnejšie obdobie alebo pokles cien nehnuteľností.

Rastie dopyt po nájomnom bývaní 

Zároveň však rastie dopyt po nájomnom bývaní. Hoci cena nájomného medziročne vzrástla o päť percent, a to na sumu 13 eur za štvorcový meter (m²), stále sa podľa Sourala viac oplatí prenajať byt. „Vidieť to hlavne v Bratislave. Splátka hypotéky je o približne 32 % vyššia ako nájomné za priemerný byt v Bratislave,“ doplnil.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

Hoci úrokové sadzby hypoték ani inflácia dopytu po nových bytoch neprajú, ponuka novostavieb na Slovensku rastie. V Bratislave medziročne vzrástla ponuka nových bytov o 84 %, a to na 2 760 bytov. Najviac nových bytov je v ponuke v okresoch Bratislava II (846 bytov) a Bratislava IV (662 bytov). Najlepšie sa pritom predávali novostavby v Bratislave IV, kde sa v poslednom štvrťroku predalo 156 bytov.

„Ceny nehnuteľností v segmente novostavieb aktuálne stagnujú. Čo sa týka novostavieb, ponuková cena za štvorcový meter je približne 4 900 eur. Cena predaných nehnuteľností v Bratislave je približne o 500 eur nižšia, takže aktuálne nejakých 4 400 eur/m²,“ uviedol Soural s tým, že v regiónoch ceny nehnuteľností dokonca mierne klesajú.

Rastie aj ponuka na trhu so staršími bytmi, na bratislavskom trhu je v súčasnosti na predaj 4 711 starších bytov. Cena starších bytov medziročne klesla o osem percent, aktuálne sa predávajú za 3 590 eur/m².

Žilinský kraj svojimi cenami predbehol aj Bratislavu

Narastajúca ponuka je trendom nielen v hlavnom meste, ale aj v slovenských regiónoch. Ponuka novostavieb v regiónoch sa medziročne takmer zdvojnásobila, mimo Bratislavy je aktuálne na predaj 5 822 bytov. Najviac novostavieb na predaj je v Trnavskom kraji (1 182), najmenej v Košickom kraji (313).

Najdrahšie sú pritom nové byty v Žilinskom kraji, ktoré cenou za štvorcový meter predbehli aj novostavby v Bratislave. Aj na trhu v regiónoch možno nájsť viac starších bytov na predaj. „Toto vyvíja istý tlak na cenotvorbu a je možné, hlavne v segmente starších bytov, že ceny budú ešte o niečo klesať,“ doplnil Soural.

cezaar, BYTOVÉ DOMY KAMENCE, ETAPA
Zdroj: SLLA
Domov
Zdieľať
Diskusia