Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
30. októbra 2023, 18:50
Čas čítania 0:48

Organizátor kontroverznej výstavy ľudských pozostatkov dostal vysokú pokutu. Musí zaplatiť desaťtisíce eur

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Výstava ľudských pozostatkov sa nestretla s pochopením.

Regionálni hygienici uložia organizátorovi výstavy ľudských tiel Body Worlds v Bratislave pokutu za porušenie zákona o pohrebníctve. Jej výška sa môže v závislosti od viacerých faktorov vyšplhať od 20-tisíc na 50-tisíc eur. Potvrdili to z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava, ktorý na výstave vykonal dozor.

„Odborní pracovníci tunajšieho úradu vykonali dozor v zmysle zákona o pohrebníctve, v rámci ktorého identifikovali porušenie zákona v časti, ktorá sa týka vystavovania ľudských pozostatkov,“ priblížila hovorkyňa úradu Katarína Nosálová.

Na základe toho začal RÚVZ Bratislava správne konanie vo veci uloženia pokuty. „Účastník konania sa dopustil správneho deliktu na úseku pohrebníctva, za čo RÚVZ v zmysle zákona o pohrebníctve uloží pokutu vo výške od 20-tisíc eur do 50-tisíc eur, pričom pri určovaní pokuty sa prihliada na závažnosť, spôsob, čas trvania a následky protiprávneho konania,“ priblížila hovorkyňa. Dodala, že správne konanie ešte nie je ukončené.

Výstavu kritizujú viaceré spoločnosti

Výstava plastinovaných ľudských tiel Body Worlds sa v Bratislave začala 13. októbra. Viaceré organizácie aj hnutie KDH ju kritizujú, pretože je podľa nich v rozpore s etickým i právnym poriadkom, a žiadajú kompetentných o riešenie situácie. Organizátor túto kritiku odmietol. Výstavu považuje za nevhodnú aj komisár pre deti Jozef Mikloško, kritizuje najmä fakt, že je dostupná aj pre neplnoletých.

vystavené telá, výstava
Zdroj: bodyworlds.sk
Domov
Zdieľať
Diskusia