Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Eva Thonhauserová
8. novembra 2023, 20:26
Čas čítania 0:28

Spôsobuje demenciu a po jeho vysadení môžeš skončiť na psychiatrii. Odborníci varujú pred známym liekom

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

V Česku tento liek ide na dračku. Užíva ho takmer 200-tisíc obyvateľov a jeho spotreba stúpa.

Českí odborníci upozorňujú na nebezpečenstvo spojené s užívaním známeho lieku Stilnox  proti nespavosti. Aj keď funguje dobre pri spánkových poruchách, pri dlhodobom užívaní môže spôsobovať výraznú závislosť.

V Česku tento liek užíva takmer 200-tisíc obyvateľov a zdravotná poisťovňa uviedla, že spotreba lieku stúpla o zhruba 7 percent, informuje CNN Prima News

Stilnox môže seniorom spôsobovať pády a pri dlhodobom užívaní sa môže dokonca podpísať aj pod demenciu pacienta. Adiktológ Aleš Kuda uviedol, že poškodenie mozgu môže byť niekedy nezvratné.

Nebezpečná je však aj závislosť, ktorej sa veľmi ťažko zbavuje. Väčšie sklony k závislosti majú podľa odborníkov ženy a starší ľudia. Lekár Martin Vavruška uviedol, že ľudia, ktorí sa snažili liek prestať brať, skončili s panickými atakmi na psychiatrii. 

liek, lieky, bolesť
Zdroj: Pexels
Domov
Zdieľať
Diskusia