Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Aneta Gospičová
13. novembra 2023, 16:52
Čas čítania 1:32

Black Friday láka aj podvodníkov. Na tieto nebezpečné weby si daj určite pozor

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Podvodnú stránku môžeš nahlásiť Národnému bezpečnostnému úradu – konkrétne Národnému centru kybernetickej bezpečnosti SK-CERT.

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) vyzýva ľudí, aby boli obozretní a nakupovali len na overených stránkach. Urobil tak v súvislosti s blížiacimi sa nákupnými sviatkami, ako je Black Friday a Cyber Monday.


„Kyberútočníci si vedia vyrobiť podvodné stránky, ktoré neraz vyzerajú na nerozoznanie od tých pravých. Keby ste sa na nich rozhodli nakupovať, mohli by ste prísť o svoje peniaze, ale aj o osobné či platobné údaje. Útočník ich môže neskôr zneužiť. Časté sú aj phishingové e-maily spojené s lákavými výpredajmi,“ upozornil Peter Habara z odboru komunikácie NBÚ.


Zároveň odporúča, aby ľudia nakupovali od oficiálnych predajcov a čítali recenzie. „Prečítajte si recenzie na stránky a zamerajte sa najmä na negatívne recenzie. Pozitívne si mohol obchodník vytvoriť sám,“ dodal.


NBÚ pripomína, že podvod možno spoznať aj tak, že ceny nekorešpondujú s cenami ostatných predajcov. Pozor si treba dávať aj na spôsob platby. Oficiálne online obchody vo väčšine prípadov ponúkajú zákazníkom viaceré možnosti platby. „Ak ponúkajú platbu kartou, uistite sa, že je zabezpečená a prebieha cez oficiálnu platobnú bránu banky alebo spoločnosti, ktorá môže takéto služby poskytovať. Pokiaľ je možné zaplatiť cez PayPal, zvoľte si túto možnosť,“ doplnil.


V prípade častého internetového nakupovania NBÚ odporúča zaopatriť si kartu špeciálne len na takéto nákupy. Na takejto karte by mala byť len obmedzená výška finančných prostriedkov a limit na platenie. „Ešte lepším riešením je používanie jednorazových virtuálnych platobných kariet,“ skonštatoval úrad.

Medzi nebezpečné weby Slovenská obchodná inšpekcia zaradila:

Čítaj na ďalšej strane
Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 z 2
Domov
Zdieľať
Diskusia