Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
Samuel Valent TASR
9. decembra 2023, 9:00
Čas čítania 0:55

Slovenská ekonomika dostala veľkú ranu, po 20 rokoch jej výrazne znížili rating. Agentúra varuje pred ďalšími hrozbami

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Medzinárodná agentúra znížila rating Slovenska z úrovne A na úroveň A–.

Medzinárodná agentúra Fitch Ratings znížila ratingové hodnotenie Slovenska na A– so stabilným výhľadom. Jej predchádzajúce hodnotenie bolo na úrovni A s negatívnym výhľadom. V piatok o tom informovalo Ministerstvo financií SR.

Taký zlý rating Slovensko nemalo od roku 2004.

Zníženie ratingu Slovenska odráža podľa Fitch Ratings zhoršenie stavu verejných financií počas predchádzajúcich mesiacov. Rovnako negatívne vníma agentúra výrazný nárast dlhu. Pripomenula, že dočasná úradnícka vláda predložila rozpočtový plán založený na scenári bez zmeny politiky, ktorý ukazuje nárast deficitu na 6,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2024, následne 6,9 % v roku 2025 a 6,6 % v roku 2026.

„Nová koaličná vláda je vo funkcii od konca novembra a do konca roka zreviduje zákon o rozpočte na rok 2024. Nedávno predstavila fiškálny balík v hodnote takmer 2 miliardy eur, čo by bolo v súlade so sľubmi predvolebnej kampane o konsolidácii 0,5 percentuálneho bodu v roku 2024,“ uviedol Fitch vo svojej správe. Agentúra zachováva svoju prognózu mierneho rastu HDP v roku 2023 o 1,3 %, čo je nad priemerom eurozóny. Dôvodom je najmä rast verejných investícií z eurofondov a silného zahraničného obchodu.

1. marca 2024, 9:30 Čas čítania 3:47 Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom

V rokoch 2024 a 2025 prognózuje Fitch postupné zrýchľovanie hospodárskeho rastu, keďže očakáva zvýšenie súkromnej spotreby, ktorá bude podporená rastom reálnych miezd. Predpokladá aj stabilné investície podporené čerpaním fondov EÚ a Plánu obnovy a odolnosti. Analytici agentúry tak očakávajú rast slovenskej ekonomiky na úrovni 2,3 % v roku 2024 a 2,8 % v roku 2025.

Domov
Zdieľať
Diskusia