Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
Samuel Valent TASR
18. decembra 2023, 15:40
Čas čítania 0:43

FOTO: NASA zaznamenala najsilnejšu slnečnú erupciu za posledné roky. Takéto to môže mať dôsledky

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

NASA zachytila slnečnú erupciu prostredníctvom satelitu špeciálne určeného na pozorovanie Slnka, ktorý sa nachádza na vysokej obežnej dráhe Zeme.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vo štvrtok zachytil najsilnejšiu slnečnú erupciu od roku 2017. V jej dôsledku zaznamenali poruchy rádiového spojenia trvajúce dve hodiny v Spojených štátoch a ďalších krajinách, v ktorých bol v tom čase deň. Problémy so spojením mali napríklad piloti lietadiel, informovala agentúra AP.

Tento takzvaný rádiový záblesk – čo je jav, pri ktorom sa uvoľní obrovské množstvo energie vo forme rádiových vĺn – bol mimoriadne silný a zasiahol aj vyššie rádiové frekvencie na Zemi.

Vedci teraz skúmajú oblasť Slnka v jeho severozápadnej časti, kde došlo k erupcii. Zisťujú, či k Zemi nesmeruje zo Slnka vyvrhnutá koronálna hmota. Tá by na Zemi vyvolala geomagnetickú búrku, v dôsledku ktorej by mohli v nasledujúcich dňoch zlyhávať vysokofrekvenčné rádiové spojenia predovšetkým vo väčších zemepisných šírkach. Očakávať možno aj polárnu žiaru.

NASA zachytila slnečnú erupciu prostredníctvom satelitu špeciálne určeného na pozorovanie Slnka, ktorý sa nachádza na vysokej obežnej dráhe Zeme. Satelit zaznamenal erupciu v extrémnom ultrafialovom poli žiarenia.

2. februára 2024, 12:30 Čas čítania 4:49 Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás? Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás?

Slnko sa v súčasnosti blíži k vrcholu svojho cyklu, ktorý má dĺžku približne 11 rokov. Najväčšiu aktivitu na povrchu Slnka vedci očakávajú v roku 2025.

Na snímke je najsilnejšia slnečná erupcia od roku 2017, ktorú zachytila NASA.
Na snímke je najsilnejšia slnečná erupcia od roku 2017, ktorú zachytila NASA. Zdroj: TASR/AP
Domov
Zdieľať
Diskusia