Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
19. decembra 2023, 18:01
Čas čítania 0:50

Maroš Žilinka prekvapil. Tvrdí, že nezoberie prokurátorom spisy, aj keď zrušia úrad, ktorý vedie Lipšic

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Rozhodnutie vyplýva z vyjadrenia generálnej prokuratúry.

V prípadoch, ktoré sú na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), budú aj naďalej konať súčasní prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Vyplýva to z vyjadrenia generálnej prokuratúry (GP) SR, ktoré poskytla hovorkyňa Zuzana Drobová.


Ak zákonodarca pristúpi k zrušeniu ÚŠP, generálny prokurátor SR Maroš Žilinka využije zákonné oprávnenie, „na základe ktorého určí, že vo veciach, v ktorých ku dňu zrušenia ÚŠP konal ŠTS, až do právoplatného skončenia konania, ak tomu nebudú brániť objektívne dôvody (napr. skončenie služobného pomeru prokurátora), budú zásadne konať súčasní prokurátori ÚŠP“.


Rovnaký princíp uplatní generálny prokurátor aj v trestných veciach, v ktorých došlo ku skončeniu vyšetrovania a špeciálnou prokuratúrou bol predložený návrh na podanie obžaloby alebo na iné rozhodnutie. „V tejto súvislosti aj s poukazom na zákonný zákaz, tzv. negatívnych pokynov zo strany nadriadeného prokurátora, generálny prokurátor SR vylučuje akékoľvek špekulácie o možnom nežiaducom zasahovaní do trestných vecí,“ priblížila hovorkyňa.

10. februára 2024, 17:00 Čas čítania 0:59 GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity

Príprava implementácie navrhovaných zmien pre prípad ich schválenia Národnou radou SR je úlohou pracovnej skupiny, ktorú generálny prokurátor SR zriadil. „Členmi pracovnej skupiny sú námestníci generálneho prokurátora (vrátane špeciálneho prokurátora), európsky delegovaný prokurátor, krajskí prokurátori, ako aj zástupcovia dotknutých organizačných zložiek Generálnej prokuratúry SR,“ doplnila hovorkyňa.


Vláda v rámci reformy Trestného zákona schválila aj legislatívny návrh na zrušenie ÚŠP. Parlamentu predložila zámer na prerokovanie tejto novely v skrátenom legislatívnom konaní.

Maroš Žilinka.
Maroš Žilinka. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Domov
Zdieľať
Diskusia