Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
22. decembra 2023, 21:12
Čas čítania 1:24

„Vianočné darčeky“ od prezidentky Čaputovej. Udelila niekoľko milostí a skrátila tresty

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

O správe informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Prezidentka Zuzana Čaputová udelila v piatok štyri podmienečné milosti. Zvyšky trestov odpustila trom mužom odsúdeným za prechovávanie a pestovanie marihuany pre vlastnú spotrebu. Rovnako aj matke troch detí, ktorú odsúdili za daňový trestný čin. 


„Omilostení muži marihuanu nepredávali. Prechovávali a pestovali ju vo väčšom rozsahu aj za účelom zmiernenia zdravotných ťažkostí. V minulosti neboli súdne trestaní a majú aj kladné hodnotenia z ústavov na výkon trestu,“ priblížil hovorca.

Tresty za prechovávanie marihuany

V prvom prípade bol 28-ročný muž odsúdený na trest odňatia slobody po mimoriadnom znížení trestu na päť rokov a šesť mesiacov za zadováženie a prechovávanie marihuany. Z uloženého trestu vykonal viac ako štyri roky a mesiac. Počas výkonu trestu absolvoval trojročné štúdium a dosahoval výborné študijné výsledky.


Ďalší odsúdený 35-ročný muž mal v záhrade zasadené rastliny marihuany, pričom návykovú látku ďalej nepredával. Hovorca priblížil, že časť z vypestovaných rastlín okrem vlastnej spotreby využíval aj na výrobu experimentálneho organického hnojiva na svoju záhradu. Po mimoriadnom znížení bol za to odsúdený na trest odňatia slobody na päť rokov, z čoho vykonal viac ako dva roky a mesiac.


Za pestovanie a prechovávanie marihuany pre vlastnú spotrebu bol odsúdený aj 23-ročný muž na trest odňatia slobody na päť rokov po mimoriadnom znížení trestu. Z uloženého trestu vykonal viac ako rok a tri mesiace. „Marihuanu vo väčšom množstve prechovával výlučne pre vlastnú spotrebu, a to aj na zmiernenie zdravotných ťažkostí. Vzhľadom na nepriaznivé rodinné pomery žil v spoločnej domácnosti so starou matkou, o ktorú sa vzhľadom na jej zhoršený zdravotný stav aj staral,“ skonštatoval Strižinec.


Prezidentka podľa svojho hovorcu považuje vzhľadom na osoby odsúdených, okolnosti spáchaných trestných činov a nižšiu spoločenskú nebezpečnosť ich konania vykonané tresty odňatia slobody za dostatočné.

Trest za krátenie daní

V ďalšom prípade prezidentka udelila milosť matke troch maloletých detí. Tridsaťosemročná žena bola právoplatne odsúdená na trest odňatia slobody v trvaní dva roky a tri mesiace za trestný čin krátenia daní spáchaný pred desiatimi rokmi v Nemecku.

10. februára 2024, 17:00 Čas čítania 0:59 GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity

Prezidentka pri posudzovaní žiadosti o milosť zohľadnila, že odsúdená sa na trestnej činnosti podieľala okrajovo formou pomoci a nebola iniciátorkou trestnej činnosti. Rovnako aj to, že o deti sa stará sama a najmladšie z nich stále dojčí.

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Prezidentka Zuzana Čaputová. Zdroj: TASR/Martin Baumann
Domov
Zdieľať
Diskusia