Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
28. decembra 2023, 15:02
Čas čítania 1:11

V Národnom parku Veľká Fatra útočil medveď. Muž utrpel hryzné poranenia

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Poranený muž je mimo ohrozenia života.

Medveď zaútočil v stredu (27. 12.) v Národnom parku Veľká Fatra v okrese Martin na muža, ktorý utrpel hryzné poranenia na nohe a škrabance na rukách. Je mimo ohrozenia života a zostal na pozorovaní v Univerzitnej nemocnici Martin. Odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR uviedol, že predpokladaný čas hospitalizácie zraneného muža sú tri dni.

„K útoku došlo na hrebeňovom chodníku smerom na vrch Prieložnica v ochrannom pásme Národného parku Veľká Fatra v katastri Sklabinského Podzámku. Napadnutý muž bol na turistickom výstupe spolu s manželkou. Po napadnutí medveďom zišiel do doliny, odkiaľ ho do nemocnice doviezol rodinný príslušník. Zamestnanci ŠOP SR dostali informáciu o útoku od brata napadnutého dnes dopoludnia,“ uviedol odbor komunikácie a propagácie ŠOP SR.

Zo spánku ho zobudilo teplé počasie

„Útočiaceho medveďa pravdepodobne zobudilo zo spánku teplejšie počasie a predchádzajúce dažde. Mohol vyhľadávať lepšie miesto na prezimovanie. Zamestnanci ŠOP SR vykonajú obhliadku miesta útoku s cieľom vylúčiť, že išlo o poraneného medveďa,“ dodal.


ŠOP SR vyzýva turistov, aby v lokalite útoku zvýšili opatrnosť. „V tejto oblasti Veľkej Fatry je výskyt našich najväčších šeliem, ako aj ich zimovísk, častý. Pri pohybe v lese by sme si mali všímať stopy, trus a znaky kŕmenia sa medveďov. Obzvlášť pozorní by sme mali byť pri pohybe v hustom poraste či počas zlej viditeľnosti,“ upozornila.

Dvanásť útokov s ublížením na zdraví

V tomto roku eviduje ŠOP SR osem útokov medveďa na človeka, pri ktorých nedošlo k poraneniu alebo fyzickému kontaktu. „Útokov s ublížením na zdraví evidujeme tento rok 12. V prípade blízkych stretov či priamych útokov medveďa na človeka je potrebné kontaktovať integrovanú linku záchrany na čísle 112, ktorá o situácii upovedomí príslušné organizačné útvary ŠOP SR. V prípade nahlasovania škôd, konzultácií o preventívnych opatreniach či inom výskyte medveďa kontaktujte priamo jednotlivé vysunuté pracoviská ŠOP SR,“ vyzvala.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Unsplash/Becca/na voľné použitie
Domov
Zdieľať
Diskusia