Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
24. januára 2024, 14:23
Čas čítania 0:55

Fico bol na stretnutí s ukrajinským premiérom zmierlivý, prisľúbil ďalšiu pomoc a podporu vstupu do EÚ. Toto povedal

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Slovenský premiér Robert Fico uviedol, že Slovensko podporuje ašpirácie Ukrajiny na členstvo v Európskej únii.

Ukrajinská a slovenská vláda chcú napriek názorovým rozdielom viesť politiku „nového pragmatizmu“ prospešnú pre obe krajiny. Na stretnutí s predsedom vlády SR Robertom Ficom to v stredu povedal ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ.


Slovenský premiér na rokovaní v Užhorode podľa Šmyhaľa uistil, že SR podporuje ašpirácie Ukrajiny na členstvo v Európskej únii, pričom nebude blokovať pomoc EÚ pre Kyjev vo výške 50 miliárd eur ani nákup zbraní a techniky pre Ukrajinu od slovenských podnikov. „Sme vďační Slovákom za pomoc Ukrajine a Ukrajincom v týchto ťažkých časoch,“ napísal ukrajinský premiér na sociálnej sieti.


„Som presvedčený, že dnešné stretnutie s premiérom Robertom Ficom otvorí novú kapitolu v našich vzťahoch,“ uviedol Šmyhaľ. „Nie je to posledné stretnutie, budeme naďalej rozvíjať naše pragmatické a veľmi spoľahlivé vzťahy,“ doplnil v priloženom videu zo stretnutia.

Ukrajinského premiéra pozval na Slovensko

Slovenský premiér počas stretnutia pozval Šmyhaľa na návštevu Slovenska. Tém, o ktorých by obe strany mali diskutovať, je podľa slovenského premiéra mnoho. Zdôraznil tiež, že Slovensko chce Ukrajine pomáhať. „Sú otázky, v ktorých môžeme mať iné názory, ale to je politický život,“ povedal Fico.


Šmyhaľ pred stretnutím uviedol, že na programe rozhovorov sú bilaterálne vzťahy i podpora pre európske iniciatívy. Fico ešte v sobotu avizoval, že chce ukrajinskému premiérovi tlmočiť, že SR nebude na Ukrajinu dodávať zbrane a nepodporí ani jej vstup do NATO. „Pokiaľ ide o vstup do Európskej únie, tak my ich rešpektujeme, ale musia plniť podmienky,“ povedal.

fico, ukrajina
Zdroj: TASR/AP
Domov
Zdieľať
Diskusia