Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
22. februára 2024, 18:48
Čas čítania 1:13

Alexej Navaľnyj zomrel podľa lekárskej správy prirodzenou smrťou. Telo umožnili vidieť len jeho matke

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

V stredu umožnili Ľudmile Navaľnej vidieť telo v márnici v meste Salechard.

Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj zomrel prirodzenou smrťou. Píše sa to v lekárskej správe, o ktorej vo štvrtok na sociálnej sieti X informovala Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová.


Dodala, že sa s ňou oboznámila Navaľného matka, ktorá vo svojom videopríhovore zverejnenom vo štvrtok na sociálnych sieťach informovala, že v stredu jej v márnici v meste Salechard umožnili vidieť synovo telo. 

Ľudmila Navaľná doplnila, že do márnice ju vzali „tajne“, bez advokáta. Potvrdila, že sa oboznámila s obsahom lekárskych a právnych dokumentov a podpísala aj úmrtný list, vystavený lekármi. Pripomenula, že podľa zákona jej mali telo syna „vydať hneď, ale zatiaľ to neurobili“. Súčasne dodala, že vyšetrovatelia ju vydierajú a kladú jej podmienky, „kde, ako a kedy má byť Alexej pochovaný“.


Poznamenala, že úradníci v jej prítomnosti „dostávajú príkazy buď z Kremľa, alebo od Vyšetrovacieho výboru“ Ruskej federácie (Sledkom), ktorý preveruje okolnosti Navaľného smrti vo väzení.

Pohreb má byť tajný

Navaľná tvrdí, že úrady chcú, aby sa všetko dialo „tajne, bez rozlúčky“.„Chcú ma vziať na kraj cintorína, k čerstvo vykopanému ​​hrobu a povedať: ‚Tu leží tvoj syn.‘“ Ľudmila Navaľná však vo videu zdôraznila, že s takýmto postupom rozhodne nesúhlasí. „Chcem, aby ste vy, ktorým je Alexej drahý, pre ktorých bola jeho smrť osobnou tragédiou, mali možnosť rozlúčiť sa s ním,“ objasnila.


Vysvetlila, že toto video nahrala, pretože sa jej začali vyhrážať: ak nebude súhlasiť s tajným pohrebom, urobia niečo s telom jej syna. „Vyšetrovateľ mi otvorene povedal: ‚Čas nie je na vašej strane, mŕtvola sa rozkladá,‘“ citovala úradníka Ľudmila Navaľná.


Navaľného kolegovia Leonid Volkov a Marija Pevčichová, ktorí momentálne žijú v exile, na sociálnych sieťach upozornili na znenie zákona, podľa ktorého po stanovení príčin smrti musí byť telo zosnulého príbuzným vydané do dvoch dní.


Riaditeľ Navaľným založenej nadácie Fond boja proti korupcii (FBK) Ivan Ždanov na túto situáciu reagoval statusom, v ktorom celú situáciu prirovnal k stredoveku.

alexej navalny
Zdroj: AP Photo/Kin Cheung
Domov
Zdieľať
Diskusia