Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
18. marca 2024, 16:14
Čas čítania 1:09

Prokurátorom ÚŠP pridelili nové miesta. Daniel Lipšic už pozná svoju funkciu

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Prokurátorov ÚŠP rozdelili v rámci Generálnej prokuratúry SR.

Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) si v pondelok prevzali dekréty o ich zaradení na jednotlivé oddelenia Generálnej prokuratúry SR, kde budú pôsobiť po zrušení špeciálnej prokuratúry. Informoval o tom špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, ktorého zaradili na legislatívny odbor GP SR.

„Dekréty už boli pridelené, ešte jeden kolega, ktorý pojednáva v Banskej Bystrici, dekrét nemá, lebo si ho musí prevziať osobne, zrejme zajtra 19. marca ráno na Generálnej prokuratúre SR,“ povedal Lipšic.

Priblížil, že napríklad prokurátori Ondrej Repa, Michal Šúrek či Ladislav Masár idú na referát väzenstva. „Berieme to na vedomie, každý si na to môže urobiť svoj názor. Aj na zaradenie, ale aj na spôsob, akým to bolo vykonané,“ podotkol Lipšic s tým, že prokurátori Matúš Harkabus a Daniel Mikuláš požiadali o preloženie na krajskú prokuratúru.

„Zatiaľ im nebolo vyhovené, čo je racionálne nepochopiteľné, pretože príslušnosť ÚŠP prechádza na krajské prokuratúry. Vedenie prokuratúry by malo mať záujem, aby čo najviac ľudí prešlo na krajské prokuratúry, ktoré budú mať našu agendu okrem vecí, ktoré sú rozpojednávané,“ dodal špeciálny prokurátor.

Lipšic informoval o novom oddelení 

Ako doplnil, na GP SR vznikne aj oddelenie závažnej kriminality. Jeho súčasťou má byť osem prokurátorov, z nich šesť z končiacej špeciálnej prokuratúry. „Tým, že vzniká prvostupňové oddelenie, ukazuje sa ako nepravdivý ten argument, že je problém, ak má najvyšší stupeň prokuratúry prvostupňové veci,“ podotkol.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

Prípady po podaní obžaloby by mali zostať súčasným prokurátorom ÚŠP. V zásade celá agenda prípravného konania prejde na krajské prokuratúry. Zákon však umožňuje, aby prípady, ktoré ešte nie sú v súdnom konaní, zostali na výnimku súčasným prokurátorom. „Čakali sme, že to bude systémovo riešené,“ dodal.

Úrad špeciálnej prokuratúry zanikne 20. marca. V súčasnosti sú odtiaľ expedované spisy na krajské prokuratúry naprieč Slovenskom. Administratíva na tom podľa Lipšica pracuje denne až do nočných hodín.

lipšic
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Domov
Zdieľať
Diskusia