Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
16. apríla 2024, 17:53
Čas čítania 1:01

Jána Mazáka odvolali z funkcie predsedu Súdnej rady SR. Dôvodom je údajne neoprávnený zber informácií voči sudcom

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Ján Mazák končí vo funkcii predsedu Súdnej rady SR.

Členovia Súdnej rady SR odvolali Jána Mazáka z funkcie jej predsedu. Naďalej však zostáva členom rady. Za návrh na jeho odvolanie hlasovalo na utorkovom zasadnutí desať členov súdnej rady, dvaja sa zdržali hlasovania, nikto nebol proti, štyria nehlasovali. Na odvolanie bolo potrebných minimálne desať hlasov.

Pod návrh na odvolanie Mazáka z funkcie predsedu Súdnej rady SR sa podpísali jej členovia Marcela Kosová, Peter Šamko, Ayše Pružinec Eren, Dana Jelinková Dudzíková, Marián Fečík, Ludmila Joanidisová a Martin Bezák.


Argumentovali hrubým zneužitím funkcie na neoprávnené zbieranie informácií voči sudcom. Mazák chcel odvolávanie pôvodne riešiť na májovom zasadnutí, zdôrazňoval, že má právo sa k nemu v primeranej lehote vyjadriť. Na rozprave a ani hlasovaní o návrhu na svoje odvolanie sa preto nezúčastnil. Tvrdil, že je mu kladené za vinu niečo, čo je plne v jeho kompetencii. Avizoval podanie na Ústavný súd SR.


Mazák čelil návrhu na odvolanie z čela súdnej rady aj v závere roka 2023. Za návrh vtedy hlasovalo deväť členov rady, čo nestačilo na jeho odvolanie. Traja členovia sa vtedy zdržali hlasovania, traja boli proti.

Opozícia kritizuje Mazákovo odvolanie 

Podľa poslankyne Lucie Plavákovej chce koalícia úplne ovládnuť aj súdnictvo. „Upozorňujeme na to už dlho, no dnes sa k tomu priblížili hneď dvomi krokmi – odvolaním predsedu súdnej rady Jána Mazáka a zvolením jej nového člena. Ten podľa nášho názoru nemá na výkon takej dôležitej funkcie žiadne predpoklady,“ upozorňuje Plaváková.

16. mája 2024, 15:00 Čas čítania 2:46 Kriminológ o atentáte na Fica: Prítomným seniorom sa nedá vyčítať to, ako reagovali. Boli v strese a pod tlakom Kriminológ o atentáte na Fica: Prítomným seniorom sa nedá vyčítať to, ako reagovali. Boli v strese a pod tlakom

Obavy vyjadrila aj poslankyňa Mária Kolíková (SaS), ktorá varuje, že súdna rada ako orgán sudcovskej legitimity na dlhšie obdobie stratí svoju spôsobilosť byť jasne a dôsledne na strane čestných sudcov.

Domov
Zdieľať
Diskusia