Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
6. mája 2024, 20:34
Čas čítania 1:25

Dolinková avizuje zmeny v ambulantnej pohotovosti pre deti. Majú negatívny ohlas, platiť budú od 1. júla

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Situácia v pediatrii je z hľadiska personálu alarmujúca.

Ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková dnes predstavila pozmeňujúci návrh zákona. Ten hovorí o tom, že ordinačné hodiny ambulantných pohotovostí pre deti sa budú od 1. júla skracovať z 22.00 h na 20.00 h. 

Dolinková zároveň navrhuje, aby boli pediatri v rámci svojich bežných ordinačných hodín v ambulanciách pacientom k dispozícii každý pracovný deň v týždni, z toho minimálne jeden deň ordinovali do 18.00 h.

Ako budú pohotovostné služby fungovať po novom? 

„Ambulantná pohotovostná služba (APS) sa s účinnosťou od 1. júla 2024 bude skracovať z 22.00 h na 20.00 h s tým, že denná ambulantná starostlivosť o naše deti bude v ambulanciách zabezpečená počas 35 hodín týždenne tak, aby bola poskytovaná každý deň a z toho jeden deň do 18.00 h,“ uviedla ministerka. Dodala, že návrhom sa má 18. mája zaoberať parlamentný zdravotnícky výbor a následne parlament.


Zároveň informovala, že na pondelkovom rokovaní vysvetlila zástupcom Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) aj iným dotknutým dôvody návrhu zákona. „Rozumejú im a verím, že ich budú vysvetľovať aj rodičom a svojim občanom,“ skonštatovala s tým, že cieľom opatrení je zabezpečiť dostupnú zdravotnú starostlivosť pre deti naprieč celým Slovenskom, kým do systému nepríde nová generácia pediatrov.

Zmeny nemajú pozitívny ohlas 

Predseda ZMOS-u Jozef Božik zdôraznil, že konsolidácia APS sa nepáči ani Združeniam miest a obcí Slovenska, ani primátorom. „Na druhej strane ako racionálne zmýšľajúci ľudia sme jasne počuli argumenty, že sa nezakrývame perinou, ktorú nazývame reforma, ale hovoríme, že zachraňujeme kolabujúci systém ambulantných pohotovostí pre deti,“ vyhlásil.

25. mája 2024, 17:30 Čas čítania 0:11 KVÍZ: Ako dobre poznáš Trenčín? Otestuj svoje znalosti o meste, ku ktorému sa viaže desivá povesť KVÍZ: Ako dobre poznáš Trenčín? Otestuj svoje znalosti o meste, ku ktorému sa viaže desivá povesť

Božik víta návrh, aby pediatri v bežných ambulanciách raz do týždňa ordinovali do 18.00 h. Vďaka tomu bude podľa jeho slov možné aspoň dovtedy v prípade potreby denne zabezpečiť akútnu zdravotnú starostlivosť v mestách, ktorých sa návrh zákona dotkne.

Situácia s pediatrami je alarmujúca 

Šéfka Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenskej lekárskej spoločnosti Elena Prokopová zdôraznila, že situácia v pediatrii je z hľadiska personálu alarmujúca a cieľom všetkých je sa o deti postarať.

„Opatrenia nie sú pozitívne pre primárnych pediatrov ani pre predstaviteľov miest a obcí, ani pre rodičov našich detí, ale všetci spoločne inú možnosť nevidíme,“ skonštatovala s tým, že ide o jedinú možnosť, na ktorú spoločne prišli, na zachovanie zdravotnej starostlivosti o deti.

Ilustračná fotka.
Ilustračná fotka. Zdroj: TASR/Dano Veselský, TASR/František Iván
Domov
Zdieľať
Diskusia