Gazprom tvrdí, že Moldavsko mu za dodávky plynu z minulosti dlhuje takmer 709 miliónov dolárov.
Ruská štátna spoločnosť Gazprom oznámila, že 1. januára 2025 zastaví vývoz zemného plynu do Moldavska. Ako dôvod uviedla sporný nesplatený dlh tejto krajiny, ktorá sa mimoriadnymi opatreniami pripravuje na obmedzenia dodávok elektriny. Informovala o tom agentúra AP.
Gazprom vo vyhlásení uviedol, že si vyhradzuje právo podniknúť ďalšie kroky vrátane vypovedania zmluvy so spoločnosťou Moldovagaz, v ktorej ruský plynárenský gigant vlastní väčšinový podiel.
Kišiňov v reakcii Moskvu obvinil, že energetické dodávky používa ako zbraň. Moldavský premiér Dorin Recean rozhodnutie Gazpromu odsúdil s tým, že jeho vláda neuznáva dlh uvádzaný touto ruskou firmou.
Aký je skutočný dlh?
Gazprom tvrdí, že Moldavsko dlhuje takmer 709 miliónov dolárov za dodávky plynu z minulosti. Moldavsko s odvolaním sa na britské a nórske audítorské firmy hovorí o dlhu zhruba 8,6 milióna dolárov.
Moldavský parlament tento mesiac schválil zavedenie stavu núdze v energetickom sektore pre obavy, že Rusko ponechá krajinu bez dostatočných dodávok energetických surovín počas zimy. Vláda v piatok oznámila sériu opatrení na šetrenie elektriny od 1. januára. Patrí k nim zníženie osvetlenia verejných a komerčných budov o najmenej 30 percent a prevádzka energeticky náročných podnikov mimo špičky.
Hrozí medzinárodná arbitráž
Ukončenie dodávok plynu zastaví zásobovanie najväčšej moldavskej elektrárne Kuciurgan, ktorá sa nachádza v proruskom separatistickom regióne Podnestersko a vyrába väčšinu elektriny v krajine. Elektráreň je zásobovaná iba ruským plynom cez Ukrajinu, ktorá od 1. januára zastaví tranzit ruského plynu cez svoje územie.
Moldavská prezidentka Maia Sanduová obvinila Gazprom, že vyvoláva energetickú krízu, pretože odmieta dodávať zemný plyn alternatívnymi trasami. Recean v sobotňajšom vyhlásení dodal, že Kišiňov sa snaží diverzifikovať dovoz plynu, aby znížil svoju závislosť od elektrárne Kuciurgan, pričom zanalyzuje svoje právne možnosti na ochranu národných záujmov vrátane medzinárodnej arbitráže.