Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Eduard Starkbauer
18. apríla 2023, 14:38
Čas čítania 1:07

Jedna z najkrajších okresiek na Slovensku sa konečne dočká rozsiahlej opravy. Denne po nej prejde až 10 000 áut

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Práce potrvajú približne 24 mesiacov a vyžiadajú si približne 17,5 milióna eur.

Horský priechod Vernár prejde rozsiahlou rekonštrukciou, Slovenská správa ciest už stihla odovzdať stavenisko zhotoviteľovi stavby. Konkrétne ide o cestu I/66 Popová – Hranovnica. V úvodnej časti sa obnoví viac ako osemkilometrový úsek z hranice okresu cez horský kopec až po koniec obce Vernár smerom na Hranovnicu. Cez obec denne prejde asi 10 000 áut. 

Na brífingu o tom informoval štátny tajomník ministerstva dopravy Jaroslav Kmeť s tým, že práce potrvajú približne 24 mesiacov s výlukou počas zimy a vyžiadajú si približne 17,5 milióna eur. Projekt je financovaný z európskych fondov.

Vernár
Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Pribudne nový informačný systém

„Dlho sa čakalo na túto rekonštrukciu, pretože také máme procesy verejného obstarávania, konečne sa nám však podarí tento horský priechod zrekonštruovať. Je to dôležité, pretože je to dosť významná spojnica medzi severom a juhom a cesta je v zlom stave. Pôsobia tu jednak klimatické podmienky, ale aj množstvo kamiónov, ktoré tadiaľto prechádzajú,“ skonštatoval Kmeť.


Práce budú zahŕňať odvodnenie, výmenu dopravného značenia, rekonštrukciu cesty, mostného objektu cez potok Mlynica a doplnia sa aj bezpečnostné prvky a zabezpečia skalné svahy. „Súčasťou projektu je aj informačný systém, ktorý na problémy na horskom priechode vodičov upozorní už v Poprade,“ dodal.


Cestári v obci vybudujú aj približne kilometer chodníkov. Starosta Vernára Ondrej Ondruš obnovu cesty víta. „Priorita je bezpečnosť našich občanov, najväčším problémom je zúžený koridor, pre ktorý nemáme v niektorých častiach chodník. Okrem toho potrebujeme vyriešiť prepojenie chodníka v obci s časťou Píla,“ skonštatoval. 

Vodiči budú musieť počas rekonštrukcie rátať s dopravnými obmedzeniami a doprava bude v určitých obdobiach púšťaná striedavo. SSC má v pláne v rekonštrukcii úseku Popová – Hranovnica pokračovať aj ďalej smerom z Vernára na Poprad. V súčasnosti pracujú na majetkovoprávnom vyrovnaní pozemkov, tento proces podľa neho potrvá približne dva roky.

Domov
Zdieľať
Diskusia