Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
20. apríla 2023, 16:18
Čas čítania 0:46

AKTUÁLNE: Muskova Raketa Starship niekoľko minút po štarte vybuchla (+ video)

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Starship – najsilnejšia raketa v histórii – má v budúcnosti dopraviť astronautov na Mesiac, Mars a ďalej do vesmíru.

Vesmírna raketa Starship spoločnosti SpaceX, ktorá vo štvrtok odštartovala na svoj prvý skúšobný let z kozmodrómu v oblasti Boca Chica v americkom Texase, po niekoľkých minútach vybuchla.


Starship – najsilnejšia raketa v histórii – má v budúcnosti dopraviť astronautov na Mesiac, Mars a ďalej do vesmíru.


Samotná kozmická loď Starship sa mala odpojiť od prvostupňovej rakety Super Heavy po troch minútach od štartu. Tento manéver však zlyhal a celá súprava vybuchla.
„Keďže skúšobný let nebol príliš vzrušujúci, prebehla rýchla neplánovaná demontáž Starshipu pred jeho plánovaným odpojením (od prvostupňovej rakety),“ napísala na Twitteri spoločnosť SpaceX.


Pôvodne plánovaný pondelkový štart Starshipu zrušili pre problémy s tlakom na prvom stupni nosnej rakety.


Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) si loď Starship vybral na pristátie svojich astronautov na povrchu Mesiaca počas misie Artemis 3, ktorá je oficiálne naplánovaná na rok 2025. Astronauti sa na Mesiac vydajú v kapsule Orion, ktorá sa následne spojí s novou verziou lode Starship, predtým umiestnenou na obežnej dráhe Mesiaca. Tá potom bude slúžiť ako lunárny pristávací modul.

Domov
Zdieľať
Diskusia