Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
26. apríla 2023, 6:36
Čas čítania 0:43

Rusi posielajú do vojny novú posilu. Ide o obrovský risk, tvrdia britské tajné služby

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Podľa britskej rozviedky ide najmä o propagandistický ťah Kremľa.

Rusko začalo pri ostreľovaní ukrajinských pozícií na Ukrajine používať svoje nové tanky typu T-14 Armata. Tieto bojové vozidlá sa zatiaľ nezúčastnili na priamych útočných operáciách. V utorok to uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na ruské médiá.

Tanky Armata sú vybavené silnejšou ochranou bočných strán a ich posádky absolvovali výcvik bojovej koordinácie na cvičisku na Ukrajine, uviedla agentúra RIA Novosti. 

Tanky T-14 Armata majú automaticky ovládanú vežu bez ľudskej posádky. Do veže je zabudovaný diaľkovo ovládaný kanón 2A82 kalibru 125 mm. Z veže sa dajú odpaľovať aj diaľkovo navádzané protitankové strely. Trojčlenná posádka sa nachádza v oddelenom priestore, ktorý je chránený viacvrstvovým kompozitným pancierom. Tank dosahuje najvyššiu rýchlosť 80 kilometrov za hodinu.

Množstvo problémov pri výrobe

Britská vojenská rozviedka v januári uviedla, že ruské sily na Ukrajine sa zdráhali nasadiť prvú várku nových tankov pre ich nevyhovujúci stav. V jej správe sa ďalej píše, že nasadenie tankov T-14 by bolo veľmi riskantné rozhodnutie, ktoré Rusko s najväčšou pravdepodobnosťou prijalo najmä z propagandistických dôvodov.

15. mája 2024, 9:30 Čas čítania 4:35 Slovenky na Bali upozorňujú na správanie Rusov: Menu iba v azbuke a pláže, na ktoré púšťajú len ľudí s ruským pasom Slovenky na Bali upozorňujú na správanie Rusov: Menu iba v azbuke a pláže, na ktoré púšťajú len ľudí s ruským pasom

„Jedenásť rokov vývoja bolo poznačených meškaním, zmenšovaním plánovaného počtu vyrobených kusov a množstvom problémov vo výrobe,“ konštatovala britská rozviedka.

Tanky T-14 Armata.
Tanky T-14 Armata. Zdroj: TASR/AP
Domov
Zdieľať
Diskusia