Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Florián Meričko TASR
29. apríla 2023, 12:00
Čas čítania 1:00

Poslanci chcú rozdávať 500 € najohrozenejšej skupine Slovákov. Kto by mal nárok a ako reaguje ministerstvo financií?

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Predvolebná kampaň naberá na obrátkach.

Slováci, ktorí sú ohrození chudobou, by mohli v hotovosti alebo bankovým prevodom na účet dostať jednorazový príspevok vo výške 500 eur.

Vyplýva to z návrhu zákona o pomoci obyvateľom ohrozených chudobou, ktorý do Národnej rady SR predložili nezaradení poslanci na čele s Petrom Pellegrinim. Ministerstvo financií SR však tento návrh kritizuje, pretože by negatívne zasiahlo rozpočet krajiny.

Pri posudzovaní nároku na príspevok by sa mal zohľadňovať každý typ domácnosti osobitne. Nárok na pomoc by mohla mať fyzická osoba, ak celoročný príjem v domácnosti, v ktorej žije, nepresiahol za rok 2022 12-násobok hranice rizika príjmovej chudoby za príslušný typ domácnosti.

Na základe údajov za rok 2022 hranicu oznámi Štatistický úrad SR. Za každú domácnosť by mohla mať nárok na pomoc jedna fyzická osoba.

Drahá predvolebná kampaň

„Cieľovou skupinou pomoci sú rodičia nezaopatrených detí, poberatelia peňažného príspevku na opatrovanie a peňažného príspevku na osobnú asistenciu, poberatelia dôchodkových dávok a ľudia odkázaní na pomoc v hmotnej núdzi, ale aj iné fyzické osoby, ktoré sú ohrozené chudobou. V prípade posledných dvoch menovaných skupín fyzických osôb sú podmienky vzniku nároku na pomoc nastavené tak, aby ocenili ich aspoň minimálnu legálnu pracovnú aktivitu v roku 2022,“ priblížili poslanci v dôvodovej správe.

25. mája 2024, 17:30 Čas čítania 0:11 KVÍZ: Ako dobre poznáš Trenčín? Otestuj svoje znalosti o meste, ku ktorému sa viaže desivá povesť KVÍZ: Ako dobre poznáš Trenčín? Otestuj svoje znalosti o meste, ku ktorému sa viaže desivá povesť

Spomedzi občanov, ktorí nie sú poberatelia dôchodkovej dávky a nepatria medzi osoby s ťažkým životným postihnutím, by mali nárok na pomoc ľudia, ktorí v roku 2022 preukázali pracovnú aktivitu.

Ministerstvo financií  SR vo svojom stanovisku uviedlo, že návrh má negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy, pričom nie je uvedená kvantifikácia. Poslanci navrhujú účinnosť od 1. júla 2023.

Peter Pellegrini navrhuje nový príspevok v hodnote 500 eur.
Peter Pellegrini navrhuje nový príspevok v hodnote 500 eur. Zdroj: TASR/Jakub Kotian, Unsplash/Robert Anasch
Domov
Zdieľať
Diskusia